Home Dezvaluiri La Consulatele României din UK e trai pe vătrai în timp ce...

La Consulatele României din UK e trai pe vătrai în timp ce în țară e austeritate: Limuzine de lux și chirii pe spații unde nu s-a început renovarea

0

Într-un moment în care România se confruntă cu un deficit bugetar alarmant de 9%, iar guvernul condus de Marcel Ciolacu cere instituțiilor publice reducerea drastică a cheltuielilor si chiar reducerea aparatului bugetar, consulatele generale ale României din Marea Britanie sfidează austeritatea prin achiziții extravagante. Potrivit informațiilor obținute de redactie (vezi imaginile) consulatul general de la Londra a achiziționat recent două autoturisme BMW – un 530e și un 330i – a căror valoare depășește pragul rezonabil pentru o instituție publică aflată în slujba cetățenilor. Sunt asteptate si microbuze care pot fi utile, insa pretul lor de achizitie este de asemenea foarte ridicat.

Context economic sumbru pentru România

În timp ce guvernul discută creșterea taxelor pentru a acoperi deficitul bugetar, aceste cheltuieli excesive atrag critici dure din partea contribuabililor români. Premierul Ciolacu a cerut recent reducerea cheltuielilor neesențiale din partea tuturor instituțiilor publice, subliniind că prioritatea trebuie să fie investițiile în infrastructură, educație și sănătate.

Cu toate acestea, consulatele din Marea Britanie par să fi ignorat aceste directive. La consulatul de la Londra, decizia de a achiziționa aceste vehicule nu a fost justificată de necesitatea operațională, ci mai degrabă de dorința unor oficiali de a se deplasa în confort maxim, într-un context de austeritate.

Autoturismul BMW 530e este un vehicul plug-in hybrid de lux, cu un preț de pornire de peste 67.000 de lire sterline, in functie de dotari putand depasi 100.000 lire sterline în timp ce BMW 330i este cunoscut pentru performanțele sale sportive și un preț care incepe de la 45.000 de lire sterline si poate ajunge si la 75.000 de lire. În mod evident, aceste modele nu sunt achiziții economice, mai ales pentru o instituție care ar trebui să administreze fondurile publice cu responsabilitate. 

„Este revoltător să vezi că banii cetatenilor sunt folosiți pentru astfel de achiziții de lux, în loc să fie investiți în servicii consulare mai bune. Noi suntem obligati sa nu stationam in preajma consulatului probabil tocmai sa nu ne dam seama de ce este acolo, în timp ce consulii se plimbă în limuzine de zeci de mii de lire, iar noi, cetatenii suntem intampinati cu dispret de agentii de securitate si de catre unii functionari consulari”, spune Andreea L din Londra.

BMW-ul 530e este condus de consulul general Robert Marin. Acelasi consul a decis extinderea in 2024 a sediului Consulatului de la Londra prin inchirierea unui nou etaj, care nu este utilizat pentru oferirea de servicii consulare ci este utilizat mai degraba ca si deposit pentru arhiva institutiei. Chiria noului etaj se ridica la sute de mii de lire sterline/an. Pe siteul consulatului in 25 iunie 2024 s-a lansat si o licitatie pentru amenajarea acestui nou spatiu, cu conditii greu de indeplinit de cele mai multe firme, ceea ce atras temerea unor antreprenori romani din Londra ca ar fi putut fi aranjata, Consulul Marin avand cateva firme “prietene” pe acest subiect. Consulatul insa nu a publicat si cine a castigat aceasta licitatie si care a fost castigatorul. Lucrarile nu sunt incepute nici acum, insa in loc sa se dea o utilitate noului etaj, consulatul a decis ca e vremea sa isi cumpere masini.

https://cglondra.mae.ro/local-news/2199

Din niciun punct de vedere nu se justifica inchirierea noului etaj de la Consulatul de la Londra, deoarece numarul prestarilor consulare a scazut mult in ultima vreme, de altfel Consulatul de la Londra functioneaza cu un personal de aproximativ 50 de functionari si presteaza servicii consulare mai putine decat consulatul de la Madrid care are doar 20 de functionari in componenta.

Te-ai fi asteptat ca la sediul consulatului de la Londra sa se desfasoare alegeri pentru Romania (iunie 2024, noiembrie 2024 si decembrie 2024). Ei bine, consulatul a fost inchis iar Autoritatile noastre au cheltuit bani pentru inchirierea de spatii private de la operatori economici britanici.

Contraste în gestionarea banilor publici

Aceste achiziții vin în contrast cu situația economică a țării. Ministerul Finanțelor analizează deja majorarea TVA-ului, ceea ce va pune o presiune suplimentară pe buzunarele românilor. Mai mult, tăierea cheltuielilor a fost o condiție esențială pentru evitarea unei crize fiscale de proporții, iar astfel de risipiri ale banului public nu fac decât să amplifice tensiunile sociale.

In Marea Britanie ar trebui sa functioneze si Consulatul de la Birmingham. Sunt voci ale romanilor din Marea Britanie ca si pentru acest consulat inca nefunctional s-a procedat la achizitii scumpe de masini. Sursele noastre arată că și aici au fost achiziționate autoturisme costisitoare. La Birmingham a fost trimisa in misiune in 2024, dna Consul General Mihaela Savu (sotia generalului Daniel Savu, fost senator PSD, analist politic la anumite televiziuni, fost ofițer SRI). Doamna Savu de cand a fost trimisa la misiune inca nu a dat drumul la activitate, nu are sediul functional, nu are inca angajati, insa a cumparat masini scumpe. Atat consulul Robert Marin cat si dna consul Mihaela Savu, au fost numiti de Marcel Ciolacu la propunerea Ministrului de externe de anul trecut Luminita Odobescu, actualmente consiliera la cabinetul președintelui interimar. Interesant ar fi de semnalat ca la Consulatul de la Manchester consulul general este Nicoleta Teodorovici, sora fostului ministru Eugen Orlando Teodorovici (PSD), care anterior a fost consul general la Dubai, aceasta inlocuind-o pe Andreea Berechet (fiica generalului Berechet) care a mers la Consulatul de la Edinburgh.

Lipsa de transparență și consecințele politice

Deciziile acestor “consulate”, cu sprijinul Ministerului de Externe (cel care a aprobat achizitiile) ridică semne serioase de întrebare privind transparența cheltuielilor publice și responsabilitatea oficialilor care gestionează fondurile statului. 

In concluzie s-ar impune niste raspunsuri din partea MAE cu privire:

–          Ce preturi au avut autoturismile care s-au achizitionat pentru consulatele de la Londra, Birmingham si celelalte misiuni? 

–          Care este necesitatea achizitionarii acestor autoturisme?

–          Cat costa chiria anuala pentru sediul din Londra (doua etaje) si pentru ce perioada este contractual cu proprietarul?

–          Ce sume sunt aduse la buget de catre Consulatul de la Londra din prestarea de servicii consulare

–          De ce nu s-au realizat alegeri si la sediul Consulatului din Londra?

–          Cum justificati trimiterea in misiune a doamnei consul general Savu de la Birmingham daca consulatul nu are activitate?

Ad

Exit mobile version