spot_img
sâmbătă, 7 februarie, 2026
6 C
București

Kissinger: Biden și administrațiile anterioare au fost influențate prea mult de aspectele interne în ceea ce privește viziunea asupra Chinei

Fostul secretar de stat american Henry Kissinger afirmă că geopolitica necesită în prezent „flexibilitate nixoniană” pentru a dezamorsa conflictele dintre Statele Unite și China, precum și cele dintre Rusia și restul Europei, relatează Bloomberg.

El spune că președintele american Joe Biden ar trebui să fie precaut să nu lase politicile interne să intervină în ceea ce privește înțelegerea „importanța permanenței Chinei”.

„Biden și administrațiile anterioare au fost influențate prea mult de aspectele interne în ceea ce privește viziunea asupra Chinei”, a declarat Kissinger, acum în vârstă de 99 de ani, într-un interviu acordat jurnaliștilor de la Bloomberg.

„Este important bineînțeles să împiedicăm China sau orice altă țară să atingă o stare de hegemonie. Dar acesta nu este un lucru care poate fi îndeplinit prin confruntări fără sfârșit”, susține el.

Kissinger a avertizat anterior că deteriorarea relațiilor dintre SUA și China ar putea provoca „o catastrofă comparabilă cu Primul Război Mondial”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Urmează un nou val de proteste in Iran încurajate de prezența militară americană

    Un nou val de proteste antiguvernamentale ia amploare în...

    Ministru olandez de externe: Ne-am speriat singuri. Rusia nu va ataca Europa și NATO

    Ministrul olandez interimar al afacerilor externe, David van Weel,...

    Ucrainienii nu vor Liceul „Ștefan cel Mare și Sfânt”

    Inițiativa comunității românești din satul Utkonosivka (Erdek-Burnu), regiunea Odesa,...

    Sârbii râd de români: Inflația lor a fost 3,1%, România 8,6%

    În decembrie 2025, Serbia a înregistrat o inflație anuală...

    Bolo șantajează CCR

    Premierul Ilie Bolojan a trimis, azi dimineață, o scrisoare...

    Articole relationate

    Categorii populare