spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-4.2 C
București

Kelemen Hunor: Nu există nici o legătură între Catalonia și Ținutul Secuiesc

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că situaţia din Spania privind eventuala independenţă a Cataloniei nu se poate regăsi în România, afirmând că nu vede similitudini între acea regiune şi Ţinutul Secuiesc, transmite News.ro.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Arad, dacă din punctul său de vedere există similitudini între situaţia regiunii Catalonia şi Ţinutul Secuisc, acesta considerând că nu există.

„Cei din Catalogia niciodată nu au spus şi nu au acceptat că ar fi o minoritate. Ei nu au ţară de origine, ei se consideră o naţiune. Maghiarii din România, indiferent ce au propus, autonomie culturală sau autonomie regională, orice deziderat în 27 de ani a fost formulat în interiorul statului român. Niciodată nu am pronunţat segregaţionism sau separatism”, a spus Kelemen Hunor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump va merge in Grecia

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, intenționează să...

    Un român arestat la Belgrad pentru escrocherie cu carduri pe zborurile Air Serbia

    Parchetul sârb Public de Primă Instanță (PAI) a propus...

    Creșterea euro sperie bancherii europeni

    Aprecierea euro va fi în centrul reuniunii Băncii Centrale...

    Cursa LOT Oradea-Varșovia a avut sâmbătă 2 pasageri, cursa de întoarcere 16

    Aeronava care a operat cursa LOT Polish Airlines Oradea...

    Președintele FIFA cere anularea sancțiunilor împotriva fotbalului rus

    Președintele FIFA, Gianni Infantino, consideră că FIFA ar trebui...

    Articole relationate

    Categorii populare