spot_img
miercuri, 17 decembrie, 2025
0 C
București

Kazahii de la Rompetrol vor să plătească datoria către statul român din averea lui Dinu Patriciu

KMG International, divizia înregistrată în Olanda a gigantului energetic kazah de stat KazMunayGas, prin care acesta își controlează operațiunile din România, inclusiv rafinăria Petromidia a Rompetrol Rafinare, susține, într-un document analizat de Profit.ro, că deține o hotărâre dictată de o instanță de arbitraj din Olanda prin care moștenitorii lui Dinu Patriciu au fost obligați să-i plătească despăgubiri de 200 milioane dolari, în urma unui litigiu generat de preluarea Rompetrol de la Patriciu în perioada 2007-2009, transmite Profit.ro.

Suma este identică cu cea pe care KMG International se angaja în 2013, prin memorandumul semnat cu autoritățile de la București, să o plătească statului român contra unei participații de 26,69% din acțiunile Rompetrol Rafinare, ca parte a unei înțelegeri mai complexe destinate rezolvării problemei datoriilor istorice ale Rompetrol față de statul român.

KMG o acuză pe fosta colaboratoare a lui Patriciu, totodată una dintre moștenitoarele acestuia, Melanie Anne Chen, că ar fi vândut ilegal active din averea lăsată de omul de afaceri român.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bruxelles-ul vrea să oblige Ucraina să cumpere majoritar armament european, nu american

    UE dorește să introducă o regulă „Cumpără active europene”...

    Rubio promite să nu candideze la prezidențiale dacă o va face Vance

    Secretarul de stat american Marco Rubio a exclus miercuri...

    Americanii ajutați de ruși și europenii se bat pe activele rusești înghețate

    Europa a primit semnale clare că administrația americană dorește...

    Coaliția a decis creșterea salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026

    Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a...

    Bolojan: Persoanele cu dizabilități trebuie să plătească impozit local

    Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu...

    Viktor Orbán: Am spus la Bruxelles că nu creștem taxele

    Maghiarii nu doresc să le crească povara din cauza...

    Premierul slovac: Ceea ce face UE Serbiei nu are nicio legătură cu bunul simț

    Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat astăzi că va...

    Articole relationate

    Categorii populare