Judecătoarea Adriana Stoicescu: Miza din spatele scandalului ECRIS la MJ

de Adriana Stoicescu, judecător

Miza din spatele scandalului ECRIS la MJ.

De vreo 10-15 ani politicul se tot chinuie să ne pună botniţă.

Şi să ne încoloneze pentru a se asigura că nu mişcăm în front, decât, eventual, în sunetul unei fanfare dirijate de ei.

Au încercat în fel şi chip, cu plicuri galbene şi bileţele, cu comitete şi comiţii europene şi interplanetare care ne analizează starea şi culoarea ochilor, cu băieţi degrabă ascultători de telefoane şi microfoane prin dormitoare.

Căci independenţa reală a puterii judecătoreşti deranjează rău.

Aşa că, s-au gândit cum să arunce, totuşi, măcar un ochi în ograda justiţiei, preventiv, că nu se mai poate cu atâta libertate, mai ales de când nu mai pot zornăi cătuşele, întru liniştirea judecătorilor.

Mişcarea servere+ECRIS la Ministerul Justiţiei (=love, evident) are în spate, cred eu şi îmi asum asta, dorinţa de a vedea cam ce mai mişcă prin dosare.

De a vedea ce mai depune câte un pârât, înainte de termen, pentru a şti cum şi de unde îl apucăm, ce a mai zis un martor.

Dar, cel mai important, pronunţarea în penal, înainte de a apărea soluţia pe ECRIS.

Să explic:

În penal, pronunţarea se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin intermediul grefei instanţei, ulterior redactării şi postării pe ECRIS.

Prin accesul la calculatoarele judecătorilor, cei interesaţi pot vedea, înainte de publicarea hotărârii, soluţia, căci noi redactăm hotărârile pe calculatoare ce, iată, pot fi uşor uşor vizitate de câte un mort.

Şi ce “face” băieţii care văd soluţia de condamnare înainte de a deveni publică şi comunicată inclusiv la frontieră?

Priceput?

Garda moare, dar nu se predă…..

Aşa că, uşor cu pianul pe scări că nu suntem de ieri, de azi, chiar dacă mai toţi lucrăm la câte un “tribunal sătesc”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    A mințit CIA cu Murmurul Șoaptelor

    Cel mai recent dispozitiv al CIA, „Ghost Murmur”, care,...

    Vance joacă Casa Albă la ruleta iraniană in Islamabad

    Pentru vicepreședintele american J.D. Vance, discuțiile dintre SUA și...

    Războiul din Iran lasă Asia fără orez

    Câmpurile cu orez pregătite pentru recoltat sunt inactive, iar...

    Putin ordonă implementarea inteligenței artificiale

    Președintele Vladimir Putin a instruit guvernul, împreună cu liderii...

    Trump prelungește ridicarea embargoului asupra petrolului rusesc

    Administrația Trump ar putea anunța astăzi, 10 aprilie, o...

    Coreea de Sud dă intre 67 și 405 dolari la 70% din populație sprijin in criza energiei

    Adunarea Națională a Republicii Coreea (Coreea de Sud) a...

    Articole relationate

    Categorii populare