Italia va folosi o aplicaţie pentru depistarea contactelor unei persoane bolnave

Italia a ales o aplicaţie pentru depistarea contactelor unei persoane bolnave în lupta sa împotriva epidemiei de COVID-19, care va fi folosită în scurt timp în mai multe regiuni test, informează AFP conform Agerpres.

Domenico Arcuri, comisarul guvernului italian pentru criza COVID-19, a semnat joi seară un decret pentru utilizarea aplicaţiei ‘Immuni’ creată de compania Bending Spoons din Milano, a precizat guvernul pe site-ul său.

Aplicaţia, creată cu sprijinul unui centru medical, respectă regulile enunţate de Uniunea Europeană, conform site-ului.

Ea se bazează pe tehnologie bluetooth şi nu pe geolocalizare. Fiecare persoană poate alege să o descarce sau nu şi dispune de controlul datelor sale personale care nu sunt transfareta din telefonul utilizatorului.

Concret, dacă o persoană care foloseşte aplicaţia descoperă că este pozitivă cu COVID-19, ea este cea care îşi trimite datele unui server care analizează istoricul deplasărilor pentru a stabili toate contactele prin bluetooth ale persoanei bolnave şi îi avertizează pe cei susceptibili să fi intrat în contact cu ea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Aliatul ucrainean al lui Hitler reînhumat la Kiev

    Sub învăluirea nopții, un nou spectacol ucraineano-nazist s-a desfășurat...

    Adrian Năstase acuză afacerea din spatele prosumatorilor

    Aproape 300.000 de români au devenit prosumatori. Și-au instalat...

    Trump publică o fotografie cu Kim Jong Un: Avem relații excelente

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat...

    Asia de Sud-Est: America pierde, China câștigă

    În țările din Asia de Sud-Est cresc îndoielile cu...

    S-au furat 210 statui ale lui Mozart din grădina casei sale din Salzburg

    Persoane necunoscute au furat 210 statui ale compozitorului Wolfgang...

    Articole relationate

    Categorii populare