Iran: Grupări înarmate libaneze şi palestiniene au „degetul pe trăgaci”

Şeful diplomaţiei iraniene a avertizat vineri că grupări înarmate libaneze şi palestiniene au „degetul pe trăgaci”, exprimând temeri cu privire la o escaladare în războiul dintre Israel şi Hamas, relatează France Presse conform Agerpres.

„Din ceea ce am înţeles şi auzit despre planurile lor, au degetul pe trăgaci. Ştiţi, este mult mai puternic şi profund decât ceea ce aţi văzut”, a afirmat ministrul iranian de externe Hossein Amir-Abdollahian, vorbind despre recentele sale întâlniri cu „responsabilii rezistenţei în Liban şi de asemenea ai grupărilor palestiniene”.

„Iată de ce eu cred că dacă această situaţie continuă şi femei, copii şi civili sunt ucişi în continuare în Gaza şi în Cisiordania, orice va fi posibil”, a adăugat el într-o declaraţie pentru postul de radio american NPR.

Ministrul iranian s-a exprimat de la sediul ONU, unde a participat la o dezbatere despre conflict în cadrul Adunării Generale a Naţiunilor Unite.

Războiul între Israel şi Hamas, intrat vineri în a 21-a zi, a fost declanşat de atacul fără precedent al grupării islamiste palestiniene în 7 octombrie în sudul Israelului, lansat din Fâşia Gaza, care a ucis peste 1.400 de persoane, în special civili, potrivit autorităţilor israeliene.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fondatorul Telegram: UE și UK folosesc protecția copilului pentru cenzura pe rețele sociale

    UE și Marea Britanie oferă directorilor generali ai companiilor...

    Magyar: Zelenski să redeschidă Drujba așa cum a promis

    Câștigătorul alegerilor din Ungaria, Peter Magyar, i-a cerut luni...

    Ciucu, e nervos: Nicușor se coordonează mai mult cu PSD

    Prim-vicepreşedintele PNL, Ciprian Ciucu, afirmă, referitor la actuala criză...

    Cele 7 crize din spatele războiului din Iran

    Blocajul prelungit al strâmtorii Hormuz ar putea declanșa crize...

    Articole relationate

    Categorii populare