spot_img
marți, 10 februarie, 2026
0.1 C
București

„În ce țară a lumii un general cu specializarea în rachete antiaeriene nu era trecut în rezervă a doua zi după ce comenta în direct la TV un joc video ca fiind o scenă reală de război?”

O întrebare naivă: în ce țară a lumii, cu o armată cît decît respectabilă, un general cu specializarea în rachete antiaeriene nu era trecut în rezervă a doua zi după ce comenta în direct la TV un joc video ca fiind o scenă reală de război?, se întreabă Inpolitics.

Mai grav, același general, contactat ulterior de presă, o comitea infinit mai rău, pretinzînd că știa, de fapt, că e un fake, dar nu a avut ocazia să facă necesara corectură: ”Nu am avut timp, pentru că până mi-am dat seama, le-au scos de pe ecran” a sunat șocanta explicație.
Niște ziariști, fie ei și intitulați ”analiști militari”, pot greși omenește în asemenea situații. Dar un ditamai generalul de apărare antiaeriană care ajunge să comenteze jocuri video drept scene de război nu poate decît să facă de rîs haina militară pe care o poartă. Acum cîțiva ani, ministrul Apărării și-a dat demisia doar pentru un comunicat eronat privind salariile militarilor.
Generalul Constantin Spînu continuă să fie bine mersi activ și șef al Direcției de comunicare a Armatei.
Nu ne rămîne decît să așteptăm ca generalul premier Ciucă să vină la TV cu secvențe dintr-un joc de Monopoly ca să ne explice efectele economice ale invaziei rusești, mai spune sursa citată.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Mutarea Americii in Caucazul de Sud: Vance in Armenia și Azerbaidjan

    Implementarea proiectului Ruta Trump pentru Pace și Prosperitate Internațională...

    Lavrov: Statele Unite nu vor sprijini trimiterea de trupe europene în Ucraina

    Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat astăzi...

    Șeful Conferinței de la Munchen: Americanii pun gaz pe foc

    Germania se află între ciocan și ciocan în relațiile...

    Cum se bat americanii cu chinezii pe minerale in Africa

    Statele Unite încheie acorduri de pre-minare, sau de preluare,...

    Buldozerul și drujba lui Trump la Conferința de Securitate de la Munchen

    Vineri începe probabil cea mai tensionată Conferință de Securitate...

    China își sfătuiește băncile să reducă investițiile în obligațiuni americane

    Autoritățile de reglementare chineze au sfătuit băncile din țară...

    Articole relationate

    Categorii populare