Guvernul portughez renaționalizează compania aeriană TAP

Guvernul portughez a anunţat joi seara renaţionalizarea companiei aeriene TAP prin majorarea participaţiei deţinută de stat până la 72,5% din acţiuni, pentru a evita colapsul transportatorului aerian din cauza coronavirusului, transmite AFP.

TAP a fost parţial privatizată în anul 2015 iar statul portughez deţine în prezent o participaţie de 50%. Consorţiul privat Atlantic Gateway, condus de antreprenorul americanul David Neeleman şi asociatul său portughez Humberto Pedrosa, deţine un pachet de 45% iar angajaţii TAP controlează un pachet de 5%.

Guvernul de la Lisabona va investi 55 milioane de euro pentru a-şi majora participaţia, de la 50% până la 72,5%, a anunţat ministrul portughez de Finanţe, Joao Leao, într-o conferinţă de presă. „Activitatea TAP are o enormă importanţă strategică pentru ţară”, a declarat Joao Leao, adăugând că Guvernul a intervenit pentru a evita „prăbuşirea companiei”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Cel mai mare proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județului Mureș

    La Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a avut loc...

    Articole relationate

    Categorii populare