Guvernul japonez cere locuitorilor capitalei Tokyo să stingă lumina pentru câteva ore în fiecare zi

Guvernul japonez îi îndeamnă pe locuitorii din Tokyo și din zona metropolitană să stingă lumina, pentru câteva ore. Se așteaptă ca valul de căldură care s-a abătut asupra arhipelagului nipon să pună mare presiune pe furnizarea de electricitate.

Autorităţile din Japonia au avertizat luni populaţia niponă în legătură cu o posibilă penurie de electricitate, în contextul în care această ţară se confruntă cu temperaturi record şi oraşul Tokyo a cunoscut cel mai scurt sezon ploios din istoria măsurătorilor sale meteorologice.

„Cerem publicului să îşi reducă consumul de energie la începutul serii”, când rezervele de electricitate sunt la cel mai scăzut nivel în Tokyo, a declarat luni secretarul general adjunct al Guvernului nipon, Yoshihiko Isozaki, citat de Agerpres.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un cioban și bazele secrete israeliene din desertul irakian

    O a doua bază militară secretă israeliană se află...

    Taiwanul se teme că va fi obiectul unui târg chino-american

    Președintele taiwanez Lai Ching-te a declarat, duminică, că securitatea...

    Marea teamă a americanilor dacă China invadează Taiwanul

    Consilierii președintelui american Donald Trump se tem că președintele...

    Afacerea bateriilor pentru profit din haosul energetic și comisioane din importuri

    România nu dezvoltă stocare pentru prețuri mai mici și...

    Articole relationate

    Categorii populare