Home Analize Goldman Sachs despre impactul sancțiunilor americane asupra Chinei

Goldman Sachs despre impactul sancțiunilor americane asupra Chinei

0

Amenințările președintelui american Donald Trump de a impune un tarif suplimentar de 50% asupra Chinei vor avea doar un impact minor asupra creșterii PIB-ului țării, potrivit economiștilor de la Goldman Sachs, relatează Bloomberg.

Ei estimează că primele 50% tarife ar reduce PIB-ul Chinei cu 1,5 puncte procentuale.

„Cu toate acestea, un al doilea tarif de 50% ar avea un impact mai mic, reducând PIB-ul cu doar 0,9 puncte procentuale”, crede Goldman Sachs.

China a vizat o creștere a PIB-ului de aproximativ 5% în acest an.

Trump a anunțat planuri de a impune tarife suplimentare de 34% la importurile din China pe 2 aprilie. El a introdus încă 20% în martie. Beijingul a declarat că va impune taxe suplimentare de represalii de aceeași sumă – 34%. După ce Beijingul a refuzat să cedeze, președintele SUA a decis să majoreze tariful la importurile din China cu încă 50%, ducând tariful la 104%. Secretarul de presă la Casa Albă, Caroline Levitt, a declarat că acestea vor intra în vigoare la miezul nopții pe 9 aprilie.

Liderul american este convins că China vrea un acord cu privire la tarife, dar nu știe cum să înceapă negocierile. „Așteptăm un apel de la ei”, a spus el. Dacă Beijingul decide să încheie un acord tarifar, Trump va fi „incredibil de generos”, a spus Levitt.

Beijingul a avertizat că va „lupta până la capăt” și a cerut Washingtonului să pună capăt războiului comercial.

Ad

Exit mobile version