Germania, Franţa, Olanda, Belgia, Austria se opun CATEGORIC admiterii Ucrainei în UE

Germania, Franţa, Olanda, Belgia şi Austria se opun oricărei iniţiative de admitere a Ucrainei în Uniunea Europeană, afirmă diplomatul francez Pierre Vermont într-un interviu acordat ziarului olandez Volksrant, transmite Mediafax.

Potrivit diplomatului francez, citat de site-ul NLtimes.nl, cele cinci state UE se opun introducerii în Acordul de asociere cu Ucraina a oricărei posibilităţi de integrare a acestei ţări în Blocul comunitar.

Pierre Vermont a explicat că problema posibilei aderări a Ucrainei la Uniunea Europeană a fost dezbătută de multe ori, dar rezultatul a fost acelaşi.

„Un grup de ţări – statele baltice, Polonia, Marea Britanie şi Suedia – au vrut să introducă o clauză privind perspectivele aderării Ucrainei la Uniunea Europeană”, a explicat diplomatul francez.

„Dar alte ţări – Franţa, Germania, Olanda, Belgia şi Austria – se opun ideii. Refuză să ofere orice promisiuni privind viitorul Ucrainei”, a precizat Vermont.

Olanda va organiza pe 6 aprilie un referendum pe tema Acordului de asociere UE-Ucraina.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Trei zile de istorie vie la Drobeta-Turnu Severin. Festivalul Daco-Roman DRUBETA începe pe 5 iunie

    Parcul General Dragalina din Drobeta-Turnu Severin va deveni, între...

    Articole relationate

    Categorii populare