spot_img
marți, 27 ianuarie, 2026
5.9 C
București

Fostul șofer al lui Oprescu, reținut de DNA

Fostul șofer al primarului Capitalei Sorin Oprescu a fost reținut de procurorii Direcției Naționale Anticorupție, au declarat pentru AGERPRES surse judiciare.

Aceleași surse au susținut că este vorba de Stanca Cristian, zis Grenadă, fost angajat în cadrul Primăriei. Stanca ar fi fost reținut pentru mai multe fapte de complicitate la luare și dare de mită, dar și trafic de influență.

Procurorii DNA l-au reținut pe Sorin Oprescu, primarul municipiului București, pentru luare de mită.

El va fi prezentat, duminică, Tribunalului București, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Potrivit unui comunicat al DNA, în perioada 2013-2015, un grup bine organizat, la care a aderat și Sorin Oprescu, a înființat în administrația locală din municipiul București un sistem prin care operatorii economici care doreau să primească contracte din partea instituțiilor publice aflate în subordinea Primarului trebuiau să remită o parte din profitul brut realizat din execuția acelor contracte, cu titlul de mită, unor factori de decizie din cadrul aparatului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un preot de origine română din nordul Bucovinei a fost reținut. Ucrainienii vor să îl trimită pe front

    Lucrătorii Centrului Teritorial de Recrutare și Sprijin Social (TCR-SS)...

    Fondul de pensii norvegian se teme de America

    Fondul de pensii guvernamental global (GPFG) al Norvegiei ar...

    Aurul, record după record

    Ultimele evoluții de pe piețele bursiere mondiale confirmă că...

    Nu s-a mai întâmplat din 1990

    Ministerul Finanțelor ne anunță că proiectul de buget pe...

    Rușii despre arma secretă americană folosită in Venezuela

    Rusia dispune de toate capacitățile și tehnologiile necesare pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare