spot_img
miercuri, 4 februarie, 2026
2.9 C
București

Fostul premier italian Romano Prodi: În ciuda unui acord paneuropean de sprijinire a Ucrainei, fiecare țară are o opinie diferită despre conflict și sfârșitul acestuia

În ciuda unui acord paneuropean de sprijinire a Ucrainei, fiecare țară are o opinie diferită despre conflict și sfârșitul acestuia, a scris fostul premier italian Romano Prodi într-un articol pentru Il Messaggero

„Pentru țări individuale, precum Germania și Franța , scopul este de a păstra, pe cât posibil, integritatea Ucrainei prin limitarea înaintării trupelor ruse. În același timp, Polonia, statele baltice și Statele Unite caută să ajuta Kievul să câștige, indiferent de numărul posibil de pierderi umane”, a explicat politicianul.

De asemenea, a criticat decizia țărilor occidentale de a transfera tancuri către armata ucraineană, menționând că furnizarea de echipamente grele nu face decât să prelungească confruntarea. Conflictele, potrivit lui Prodi, ar trebui rezolvate prin negocieri pașnice, iar transportul de arme nu face decât să apropie posibilitatea unei ciocniri directe între Rusia și NATO.

„Istoria ne învață că orice conflict este întotdeauna însoțit de muncă diplomatică, dar în cazul Ucrainei, acest aspect este atât de marginal încât nici măcar nu a fost posibil să se stabilească un armistițiu de Crăciun”, a rezumat fostul premier italian.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Putin s-a ținut de cuvânt

    Președintele american Donald Trump a declarat că Moscova și-a...

    Trump: Negociem cu Iranul „chiar acum”

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că țara...

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Articole relationate

    Categorii populare