spot_img
joi, 25 decembrie, 2025
-0.1 C
București
spot_img

Fost șef al CIA îngroapă contraofensiva ucraineană

Este extrem de greu pentru armata ucraineană să atace în profunzime fortificațiile rusești, în fața cărora s-au creat câmpuri dese de mine, a declarat fostul șef al CIA, generalul David Petraeus, într-un interviu acordat canalului de YouTube Silicon Curtain .

„Va trebui să-și croiască drum prin aceste poziții foarte dureros”, a spus ofițerul.

După cum a remarcat specialistul, rușii au săpat temeinic și au întărit liniile defensive, împrăștiind câmpurile din fața posturilor cu mine antitanc și antipersonal. Forțele Armate ale Ucrainei nu vor putea realiza progrese semnificative fără a avea dominație pe cer, în aceste condiții nici vehiculele blindate occidentale avansate nu vor ajuta la contraofensivă, a precizat generalul american.

Potrivit acestuia, dronele, în care și Kievul avea mari speranțe, sunt eliminate cu ajutorul războiului electronic. În plus, întregul spațiu din fața zonelor fortificate este controlat de ruși, a rezumat fostul șef al CIA.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Dâmbovița anunță noi investiții in sistemul medical

    Sfârșitul de an aduce noi contracte de finanțare semnate...

    Până la pacea din Ucraina, rușii și americanii fac proiecte economice. ȚINTELE

    Uniunea Industriașilor și Antreprenorilor din Rusia (RSPP) continuă dialogul...

    SUA au desfășurat trupe masive spre Venezuela

    Statele Unite au desfășurat săptămâna aceasta în Caraibe un...

    Avertisment de la Cernobîl

    Sarcofagul de la Centrala Nucleară de la Cernobîl s-ar...

    Ucrainienii au fugit dintr-un oraș considerat cheie de ruși

    Armata ucraineană a abandonat orașul Seversk din Donbas pentru...

    Trump a zburat cu avionul lui Epstein de cel puțin 8 ori

    Cel de-al treilea lot de documente publicate de Departamentul...

    Articole relationate

    Categorii populare