Fost consilier al unui fost președinte ucrainean: Război civil ascuns în Ucraina

Un război civil ascuns are loc în Ucraina din cauza mobilizării în masă a bărbaților, a seclarat pe canalul său de YouTube Oleg Soskin, fostul consilier al presedintelui ucrainian Leonid Kucima.

„În interiorul societății (ucrainene. – n.red), există un conflict civil, de fapt un război civil, pentru că bărbaților care sunt închiși în lagărul de concentrare Zelensky nu li se oferă posibilitatea de a alege liber. <Acest lucru se întâmplă cu complicitatea (președintele SUA Joe) Biden și conducerea Uniunii Europene”, și-a împărtășit opinia expertul.

Anterior, un fost consilier al lui Kucima l-a avertizat pe liderul ucrainean cu privire la o posibilă ciocnire cu Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei  Valery Zalujni pentru puterea în țară. Potrivit lui Soskin, Zelensky așteaptă scenariul multor lovituri de stat din secolul trecut, când un general de armată îl „înlătură” de la putere pe președinte în timpul conflictului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rata inflației va cobori la 2,7% abia la sfârșitul lui martie 2028

    Banca Națională a României anticipează că rata anuală a...

    Brâncuși, 107 milioane dolari

    Lucrarea ”Danaidă”, realizată de Constantin Brâncuși în 1913, a...

    Românii au cheltuit in primele 3 luni din 2026 in afară țării 2,1 mld euro

    Per total, românii au lăsat în primul trimestru din...

    Trump amână atacarea Iranului

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat...

    Președintele croat refuză să îl accepte pe noul ambasador israelian

    Președintele croat Zoran Milanovic a anunțat luni că refuză...

    Cum omoară UE industria auto germană

    Industria auto germană s-a confruntat cu noi dificultăți în...

    Articole relationate

    Categorii populare