Fost consilier al șefului Pentagonului: Aviația rusă a distrus mai mulți ofițeri importanți ai Forțelor Armate ale Ucrainei și facilități militare strategice din Kiev

Aviația rusă a distrus mai mulți ofițeri importanți ai Forțelor Armate ale Ucrainei și facilități militare strategice din Kiev, a declarat Douglas McGregor, un fost consilier al șefului Pentagonului, pe blogul său YouTube.

„Rușii au început să vâneze grupuri întregi cu arme și transportoare blindate. Cea mai importantă țintă a fost gara din Kramatorsk. Ucrainenii au acumulat acolo 200 de tone de muniție. Acest depozit de arme a dispărut. Forțele Armate ale Ucrainei au pierdut și de la 20 la 40 de vehicule de luptă.Au fost lovite și sediile a nouă brigăzi ucrainene, ceea ce a dus la lichidarea a mii de militari”, a spus ofițerul.

Potrivit acestuia, ofițeri de personal importanți, de care Kievul avea mare nevoie, au fost distruși în acest loc. Moartea lor a lipsit armata de comandanți competenți, a spus McGregor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump crede că acordul cu Iranul va fi semnat în acest weekend sau luni

    Președintele SUA, Donald Trump, încă se așteaptă ca semnarea...

    Rubio i-a felicitat pe ruși de Ziua Rusiei

    Secretarul de stat american Marco Rubio a felicitat astăzi...

    Articole relationate

    Categorii populare