spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
1.3 C
București

EXCLUSIV/PARTENERUL SECRET AL ROMÂNIEI: Ministrul de externe israelian l-a sunat pe omologul său austriac cerându-i primirea României în Schengen

Ministrul israelian de externe Eli Cohen (foto) l-a sunat pe omologul său austriac Alexander Schallenberg cerându-i să primească România în Schengen, este informația furnizată în exclusivitate oentru FLUX 24 de jurnalistul israelian originar din România, Attila Somfalvi (foto), care lucrează pentru cel mai mare site israelian, ynet.co.il.

Somfalvi a transmis pentru FLUX 24 că decizia Israelului de a presa Austria să primească România în Schengen survine după o convorbire telefonică între premierul israelian Benjamin Netanyahu și omologul său român Nicolae Ciucă. Subiectul discuției a fost sprijinul pe care România îl acordă Israelului împotriva unei deciziii a ONU privind implicarea Curții Internaționale de Justiție de la Haga în dosarul ocupării de către Israel a unor teritorii revendicate de palestinieni.

După aceasta discutie Netanyahu i-a cerut ministrului său de externe să ii comunice omologului său austriac dorința Israelului ca Viena să-si schimbe poziția privind aderarea României în Schengen

Israelul are relate privilegiate cu Austria.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Berliner Zeitung: SUA vor să controleze gazul rusesc pentru europeni prin Nord Stream

    Statele Unite poartă negocieri secrete privind repornirea gazoductelor Nord...

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare