EXCLUSIV/ Dragnea și Cioloș au negociat șefia SIE

Liderul PSD, Liviu Dragnea, și premierul în exercițiu, Dacian Cioloș, ar fi discutat marți nu numai de amânările pe care PSD le dorește în Codul Fiscal  începând cu 1 ianuarie 2017 cu toate că au fost adoptate de guvernul PSD condus de Victor Ponta, ci și despre o eventuală propunere din partea președintelui Klaus Iohannis ca Dacian Cioloș să preia conducerea SIE după ce postul a devenit vacant după demisia lui Mihai Răzvan Ungureanu, au precizat în exclusivitate pentru FLUX 24 surse politice.

Convorbirea telefonică cu şeful PSD ar fi avut loc la solicitarea lui Dacian Cioloș.

CITIŢI ŞI:Turcescu despre lipsa de caracter a lui Dacian Cioloș

CITIŢI ŞI:Rareș Bogdan anunță viitor premier și o scrisoare a lui Cioloș către Turcescu: Într-adevăr am putut lăsa impresia unei lipse de caracter

Liviu Dragnea ar fi dorit un schimb: Dacian Cioloș amână modificările propuse de guvernul PSD condus de Victor Ponta la Codul Fiscal care bagă un viitor guvern condus de social democrați în corzi din punct de vedere fiscal, iar în schimb PSD s-ar angaja să îl susțină pe acesta în Parlament pentru numirea în fruntea SIE, spionajul extern.

Cioloș are mai multe variante după ce va pierde șefia guvernului: un post nedefinit la Bruxelles-unde deja funcţiile cheie sunt deja ocupate, șefia USR sau a PNL, acesta din urmă greu realizabilă după reacțiile liberalilor din ultimele zile, dar ar dori șefia SIE care îi oferă un viitor sigur şi o platformă internă.

Pentru numirea în fruntea SIE, un candidat are nevoie de votul majoritar al Parlamentului.

După alegerile din 11 decembrie, un şef al SIE poate fi numit la propunerea preşedintelui doar cu votul majoritar al viitorului Parlament, unde PSD plus ALDE deţin teoretic majoritatea.

Dragnea anunţase iniţial că Dacian Cioloş ar fi fost de acord cu modificările la Codul Fiscal. Ulterior, Cioloş a spus că este treaba viitorului guvern.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Trei zile de istorie vie la Drobeta-Turnu Severin. Festivalul Daco-Roman DRUBETA începe pe 5 iunie

    Parcul General Dragalina din Drobeta-Turnu Severin va deveni, între...

    Senatorii republicani supărați pe Trump pentru numirea noului sef al serviciilor de informații

    Senatorii republicani și-au exprimat îngrijorarea cu privire la numirea...

    Articole relationate

    Categorii populare