spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.2 C
București

Europarlamentarul Cristian Bușoi, întâlnire cu Directorul general al Direcției pentru Industria de Apărare și Spațiu al CE: Printre propunerile cheie ale Programului se numără scutiri de taxe și acordarea de subvenții pentru companii

Directorul general al Direcției pentru Industria de Apărare și Spațiu al CE, Timo Pesonen, a fost invitatul nostru la ședința Comisiei ITRE, pe care o conduc în Parlamentul European. Am discutat despre Programul European pentru Industria de Apărare. Programul urmărește sprijinirea industriei europene în domeniul Apărării și asigurarea unui flux continuu de aprovizionare, afirmă europarlamentarul PNL Cristian Bușoi.

Printre propunerile cheie ale Programului se numără scutiri de taxe și acordarea de subvenții pentru companii, astfel încât acestea să facă față cererii din întreg blocul comunitar. Este nevoie să sprijinim achizițiile comune, să construim stocuri, să asigurăm linii de producție eficiente și să avem o evidență a armelor disponibile pentru cumpărare. Este clar că vor urma negocieri dure pentru acest dosar, mai ales că Parlamentul European și-a exprimat deja poziția pentru un buget mai mare, mai spune Bușoi.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare