spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Erdogan și a proclamat victoria

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a anunțat încheierea celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale.”Am încheiat turul doi al alegerilor prezidențiale cu bunăvoința poporului nostru. Aș dori să-mi exprim recunoștința poporului meu pentru că ne-a oferit o sărbătoare a democrației între două sărbători. Aș dori să mulțumesc tuturor cetățenilor mei care și-au exprimat voința de dragul viitorului său și al copiilor săi”, a spus el, adresându-se susținătorilor săi la Istanbul.

Erdogan a făcut o mențiune specială și asupra celor care „s-au grăbit la vot în străinătate”. În plus, a mulțumit tuturor reprezentanților poporului său care i-au încredințat responsabilitatea guvernării țării în următorii cinci ani.

Potrivit postului de televiziune de stat TRT Haber, titularul conduce alegerile cu 52,08% din voturi, după ce a numărat 98,88% din buletine de vot. Rivalul său, liderul opoziției Kemal Kılıçdaroglu, a fost susținut de 47,92% dintre rezidenții turci.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare