spot_img
miercuri, 18 februarie, 2026
2.6 C
București

Economistul șef al Băncii Europene: Salariile din zona euro vor avea nevoie de ani de zile pentru a se ajusta la schimbarea condiţiilor economice

Salariile din zona euro vor avea nevoie de ani de zile pentru a se ajusta la schimbarea condiţiilor economice, astfel încât ar putea exercita presiuni asupra inflaţiei mult timp după dispariţia şocurilor provocate de energie şi pandemie, a afirmat vineri economistul şef al Băncii Centrale Europene, Philip Lane, transmite Reuters.

„Natura decalată a stabilirii salariilor face ca ajustarea salariilor nominale la creşterea cumulativă a costului vieţii să se desfăşoare timp de câţiva ani”, a explicat Lane, într-o postare pe blog.

„Aceasta înseamnă că, chiar după ce vor dispărea şocurile provocate de energie şi pandemie, majorarea salariilor va fi principalul motor de creştere a preţurilor în următorii ani”, susţine economistul şef al BCE.

Autorităţile au analizat cu atenţie în acest an evoluţia salariilor, din cauza temerilor că firmele ar putea fi forţate să majoreze compensaţiile, pentru a atenua efectele inflaţiei ridicate, declanşând o spirală salarii-preţuri greu de înfrânt, care ar putea forţa BCE să menţină mult timp ratele ridicate ale dobânzilor.

De asemenea, Lane a avertizat asupra interpretării excesive a datelor privind inflaţia de bază, care ar putea fi denaturate de şocul economic neobişnuit, provocat de energie şi de pandemie.

Într-un raport publicat recent de Fondul Monetar Internaţional (FMI), se arată că spiralele salarii-preţuri susţinute sunt rare la nivel istoric, iar recentele majorări de dobânzi de către băncile centrale vor ajuta probabil ca aşteptările inflaţioniste ridicate să nu se agraveze.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rubio merge pe pista Castro jr in Cuba

    Secretarul de stat american Marco Rubio este în contact...

    Șeful CJ Mehedinți îl pune la punct pe Virgil Popescu alias Dandana: În urma dvs nu a rămas nimic

    Domnule Virgil Popescu, europarlamentar, fost ministru al Energiei și...

    Cum vrea Macron să țină in mână Banca Europeană după ce își termină președenția

    Președinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, ar putea demisiona...

    Vance: Europa se autosabotează

    Țările europene își fac rău singure sabotându-și propriile interese,...

    Trump: Japonia va investi 550 miliarde de dolari in America

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat...

    Zelenski cere o întâlnire cu Putin

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a instruit delegația ucraineană să...

    Bolo anunță că la finalul anului vom avea o inflație dublă față de media UE

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, marţi seară, că inflaţia...

    Articole relationate

    Categorii populare