Preşedintele PSD Liviu Dragnea a cerut, joi seara, colegilor din partid să iniţieze o acţiune comună pe Facebook prin care să transmită mesajul „sunt pesedist şi mândru că sunt român”, ca răspuns la declaraţia preşedintelui Klaus Iohannis.
![](https://www.flux24.ro/wp-content/uploads/2018/07/dragnea.jpg)
„Standardele duble sunt şi modul cum suntem priviţi noi. Azi am constatat că aşa-zisul preşedintele nostru a spus că mă adresez românilor şi nu pesediştilor. Adică el este mai român ca noi. Le cer colegilor să ne punem pe Facebook <<sunt pesedist şi mândru că sunt român>>”, a declarat Liviu Dragnea, la Antena 3.
„Am văzut că cei care nu votează cu noi sunt proşti şi needucaţi. I-am văzut şi pe cei care vorbesc şi spun că nu susţin ideile fasciste ale USR. Ei vorbesc pentru nişte nişe din societate. Aceasta e marea diferenţă dintre noi şi ei”, a mai spus liderul PSD.
Reacţia lui Liviu Dragnea vine ca urmare a declaraţiei şefului statului Klaus Iohannis, de joi seara: „Eu de când sunt Preşedinte mă implic pentru România şi asta vreau şi pentru asta, da, voi face campanie! Şi pentru referendum, şi pentru prezidenţiale, dar mai ales pentru o Românie europeană, o Românie justă, o Românie dreaptă, o Românie aşa cum şi-o doresc românii, nu aşa cum şi-o doresc pesediştii”.