Ce spune Tăriceanu de urmărirea penală cerută de DNA

Procurorul-şef al DNA a trimis procurorului general Augustin Lazăr un referat în vederea sesizării Senatului pentru formularea unei cereri de efectuare a urmăririi penale pentru infracţiunea de luare de mită presupus a fi săvârşită de preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.

Potrivit surselor citate, acuzaţia se referă la perioada în care Tăriceanu a fost membru al Guvernului.

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, referitor la cererea de urmărire penală care ar fi fost emisă pe numele său că nu a primit nicio înştiinţare. În spaţiul public au apărut informaţii că s-ar fi cerut urmărirea sa penală în dosarul Microsoft.

Reprezentanţii Parchetului General au precizat, pentru MEDIAFAX, că DNA a transmis procurorului gceneral un referat al cauzei în vederea sesizării Senatului pentru formularea unei cereri de efectuare a urmăririi penale faţă de un senator, pentru infracţiunea de luare de mită, presupus a fi săvârşită în perioada în care acesta a exercitat o funcţie în cadrul Guvernului României, fără însă a preciza nume.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a atacat bănci Citibank din Golf

    Gardienii Revoluției din Iran au atacat cu drone sucursale...

    Manifestanți nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat sediul Partidului Comunist din nordul țării

    Manifestanții nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat astăzi...

    Mercosur lovește mierea românească

    Apicultorii români solicită măsuri urgente pentru sprijinirea familiilor de...

    Teheran: Ucraina e o „țintă legitimă” datorită ajutorului dat Israelului

    Teritoriul Ucrainei a devenit o țintă legitimă pentru Iran...

    Articole relationate

    Categorii populare