Directorul comunităţii de informaţii americane şi-a dat demisia

James D. Clapper şi-a depus joi după-amiază demisia, dar va rămâne în funcţie până la finalizarea administraţiei preşedintelui Barack Obama. Clapper este coordonatorul serviciilor de informaţii americane, inclusiv CIA, FBI şi NSA, transmite Reuters.

”Mi-am depus scrisoarea de demisie seara trecută şi mă simt destul de bine. Încă mai am 64 de zile din mandat”, a declarat Clapper.

James D. Clapper a fost numit în funcţie în anul 2010, de preşedintele Barack Obama şi a fost aprobat în unanimitate de membrii Senatului.

Funcţia de director al comunităţii de informaţii a fost creată după atacurile teroriste din 11 septembrie 2001, care au scos în evidenţă lipsa de comunicare şi de cooperare între diversele agenţii şi servicii de informaţii din Statele Unite.

Printre atribuţiile sale, directorul comunităţii de informaţii este principalul consilier pe probleme de informaţii al preşedintelui, al Consiliului Naţional de Securitate şi al Consiliului pentru Securitate Internă.

De asemenea, el conduce cele 16 servicii de informaţii din ţară, printre care se numără CIA, FBI şi NSA.

Hot this week

Topics

Mai mult

    2 cutremure de 7,2 si 7,5 au lovit Venezuela

    Două cutremure puternice au lovit miercuri Venezuela la un...

    România nu există in grupul țărilor europene importante din NATO: Polonia e

    Reprezentanții celor mai puternici cinci membri europeni ai NATO,...

    Jerusalem Post: Israelul discută returnarea teritoriilor libaneze sub controlul Beirutului

    Reprezentanții israelieni și libanezi, aflați la discuțiile de la...

    CS Drobeta este la un pas de promovare

    CS Drobeta este la un pas de promovarea în...

    Ungaria blochează aderarea accelerată a Ucrainei la UE

    Uniunea Europeană și-a revizuit planurile pentru negocierile de aderare...

    Articole relationate

    Categorii populare