spot_img
marți, 23 decembrie, 2025
1.6 C
București

Dezvăluiri șocante din două spitale din București: Infecțiile ajung și la 40%

La Spitalul Pantelimon din București infecțiile nosocomiale merg chiar spre 40% în weekend, a susținut jurnalistul Cătălin Tolontan în emisiunea Om la Om, moderată de Sorin Avram pe B1 TV.

La Spitalul ”Marie Curie” din București, spital de copii, un doctor, șeful de la ATI, a pus pe perete gradul de mortalitate și infecțiile nosocomiale. Infecțiile sunt 12%, iar mortalitatea e 9%, a mai spus Tolontan.

”Sunt 25 de medici la Spitalul Pantelimon care susțin că infecțiile nosocomiale merg spre 20-25% și că, în weekend mai ales, când se lucrează mai puțin pentru că personalul e insuficient și salariile mici, merg spre 40%. Este statistică din ultimele trei luni. Este un spital de urgență, deci o anumită mortalitate există, dar în niciun caz de 40%. E alarmant!”, a spus Tolontan.

”Toată povestea asta nu se putea petrece fără breasla medicilor. Era practic imposibil ca în sute de spitale din țară niciun medic să nu fi simțit nimic. Ei au simțit și vorbesc abia acum: că deschideau bidoanele și erau diluate, că sesizau diferențe de calitate, că-și dădeau seama că e o legătură între infecțiile nosocomiale din România, agresive, unice în Europa, africane, ca să citesc medicii din Franța, și faptul că dezinfectanții erau în neregulă.E un sentiment de amărăciune din partea cetățeanului și pacientului român pentru că, totuși, e o breaslă. Când te duci la Facultatea de Medicină, nu te duci să raportezi în PowerPoint minciuni cu infecții mici nosocomiale, te duci că vrei să-ți ajuți semenii. Ceva îi schimbă pe parcursul meseriei”, a susținut jurnalistul pentru B1 TV.

Totuși, a precizat acesta, sunt și cazuri în care lucrurile evoluează altfel: ”La Spitalul ”Marie Curie” din București, spital de copii, un doctor, șeful de la ATI, a pus pe perete gradul de mortalitate și infecțiile nosocomiale. Infecțiile sunt 12%, iar mortalitatea e 9%. Este un spital de elită, dar imaginați-vă care este media dacă pui și spitalele cu probleme majore”. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump, decizie: Acest lucru nu s-a mai întâmplat niciodată în istoria de 101 ani a Serviciului Extern al SUA

    Administrația președintelui american Donald Trump recheamă din funcțiile lor...

    Povestea de dragoste a lui Mircea Cărtărescu cu Ion Iliescu și Petre Roman

    Ce scria poetul Mircea Cărtărescu in ianuarie 1990 despre...

    Doar 21% din companiile americane din România mai cred in afacerile lor

    Doar 21% dintre companiile americane mai evaluează situaţia ca...

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Mehedințiul face un pas important spre dezvoltarea turismului

    Astăzi a avut loc ședința de constituire a Organizației...

    Articole relationate

    Categorii populare