Deputatul de origine română din regiunea Cernăuți a demisionat din partidul lui Zelenski

Deputatul din Buсovina, Gheorghe Mazurașu, a demisionat din Partidul „Slujitorul Poporului” al președintelui ucrainean Vladimir Zelenski, scrie presa in limba română din Bucovina.

Mazurașu a menționat că s-a alăturat partidului în primăvara anului 2021, urmărind să curețe această forță politică de cei care au dus la pierderea alegerilor locale și să lucreze pentru a recâștiga încrederea susținătorilor „Slujitorului Poporului”. Cu toate acestea, potrivit lui, acest lucru nu s-a întâmplat.

Deputatul a dat asigurări că, în pofida părăsirii rândurilor partidului, a rămas în fracțiunea parlamentară „Slujitorul Poporului” și va continua să sprijine toate inițiativele menite să pună în aplicare programele Președintelui Zelenski și ale „Slujitorului Poporului”.

Amintim că Gheorghe Mazurașu a fost ales deputat în Rada Supremă de legislatura a IX-a în 2019 în circumscripția 203 (regiunea Cernăuți, din care fac parte majoritatea localităților cu populație românească) din partea Partidului „Slujitorul Poporului”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dezastrul Deutsche Bahn scade încrederea germanilor in stat

    Perturbările prelungite și deteriorarea infrastructurii de la Deutsche Bahn...

    Trump: Cuba este următoarea

    Președintele american Donald Trump a declarat, într-un discurs despre...

    Zelenski cere Occidentului arme nucleare

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că Kievul trebuie...

    Se strânge lațul in jurul lui Raed Arafat

    Procurorii militari au ridicat, vineri, documente și telefoane de...

    Articole relationate

    Categorii populare