spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-2.1 C
București

Daea: De la începutul guvernării PNL toate programele din agricultură au fost fie blocate, fie întârziate. Depunem moțiune simplă

Fostul ministru al Agriculturii Petre Daea a anunţat că PSD va depune moţiunea simplă împotriva ministrului Agriculturii, Adrian Oros, spunând că social-democraţi au apelat la această metodă deoarece nu au găsit niciun canal de comunicare cu ministrul. El a mai spus că, de la începutul guvernării PNL, toate programele din agricultură au fost fie blocate, fie întârziate, transmite news.ro.

„De ce moţiune? De la instalarea Guvernului Orban nu am putut găsi niciun canal de comunicare, nici telefon, nici întâlnire, abandonând dialogul, partidul a fost nevoie să apeleze la instrumentele democratice, constituţionale pe care le foloseşte în camera superioară a Parlamentului. De ce pentru agricultură? Pentru că acest domeniu vital economiei şi existenţei noastre se află într-o situaţie exterm de delicată. Suntem îngrijoraţi de situaţia în care se află agricultura mai ales în perspectiva celor declarate de cele trei organizaţii mondiale de specialitate: Organizaţia Mondială a Sănătăţii, Organizaţia Mondială a Comerţului şi structura de specuializate din cadru ONU – FAO, care spunea cu câtva timp în urmă, atenţionând că după pandemie e posibil să ne confruntăm cu o lipsă a hranei”, a spus Petre Daea.  

El a acuzat Guvernul că a blocat toate programele din agricultură. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare