CUM SE SPARG BANII DIN PNRR: 9,5 milioane de euro pentru Muzeul Comunismului de la Sfântu Gheorghe

Autorităţile locale din Sfântu Gheorghe au obţinut 9,5 milioane de euro din PNRR pentru realizarea unui muzeu al comunismului, care va fi unul atipic pentru că vizitatorii vor putea locui câteva zile în acest spaţiu, pentru a experimenta viaţa din perioada de dinainte de 1989, a anunţat marţi, primarul Antal Arpad.

Potrivit acestuia, viitorul muzeu ar putea fi amenajat fie în clădirea Casei de Cultură a Sindicatelor, care se află în ruină de mai mulţi ani, fie într-unul dintre imobilele aflate în incinta Fabricii de Ţigarete din municipiu, care a fost cumpărată în acest an de către Primărie. Fosta fabrică de ţigarete a fost achiziţionată de municipalitate cu scopul de a o reabilita şi a înfiinţa aici un centru interactiv de ştiinţă şi divertisment după modelul „Palatului minunilor” din Budapesta, precum şi spaţii pentru organizarea de evenimente, cursuri şi activităţi de petrecere a timpului liber pentru tineret.

„Avem 9,5 milioane de euro din PNRR pentru muzeul comunismului în Sfântu Gheorghe. Dacă reuşim să obţinem dreptul de proprietate asupra clădirii Casei de Cultură a Sindicatelor, atunci acolo vom face muzeul (…) Nici nu ne ajung banii, dacă vrem să facem din clădirea aceea una de secolul 21 nu o să ne ajungă banii aceştia, asta însemnând şi tot ce înseamnă digitalizare şi zona interactivă. Dar, evident, avem şi un scenariu B, dacă nu putem aici, atunci în ansamblul de clădiri de la Fabrica de Ţigarete, în clădirea care a fost construită în anii ’50 vom face acest muzeu”, a declarat primarul Antal Arpad.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump vrea 6G pentru a limita influența Chinei

    Administrația președintelui Statelor Unite, Donald Trump, va lansa astăzi...

    Ambasadorul rus după convocarea la MAE: Un truc de propagandă

    Ambasadorul rus la București, Vladimir Lipaev, a declarat astăzi...

    A XXVII-A EDIȚIE A SĂRBĂTORII „FIII SATULUI”, LA BUNOAICA

    Sărbătoarea „Fiii Satului” de la Bunoaica a reunit și...

    Porsche va reduce încă 5.000 de locuri de muncă

    Producătorul german de mașini de lux Porsche a anunțat...

    Peste 75% din polonezi au o atitudine negativă față de Zelenski

    Majoritatea locuitorilor Poloniei (peste 75%) au declarat că au...

    Jaful secolului de la Cadastru și sumele cheltuite de SRI, STS și DNSC pe cybersecurity

    România trece printr-o situaţie fără precedent: de aproape două...

    Articole relationate

    Categorii populare