spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.1 C
București

Criza libaneză după ce premierul Saad Hariri este ostatic în Arabia Saudită: Franţa intervine

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a chemat la respectarea „suveranității și stabilității” Libanului, într-o discuție telefonică purtată sâmbătă cu omologul său de la Beirut, Michel Aoun, transmite AFP, citând Palatul Elysee.

Mai înainte, președintele libanez a făcut apel la Arabia Saudită să „clarifice motivele” ce împiedică reîntoarcerea în Liban a prim-ministrului Saad Hariri, a cărui demisie-șoc a dus la o nouă criză politică în țară.

Macron a reiterat „apelul său ca liderii politici libanezi să aibă libertate de mișcare”.

„Necesitatea de menținere a continuității instituțiilor statului a fost subliniată, în cadrul politicii de disociere față de conflictele din regiune și în particular de cel din Siria, cu scopul de a păstra suveranitatea și stabilitatea Libanului”, a arătat șeful statului francez.

„Marți, președintele francez îl va primi pe ministrul libanez al Afacerilor Externe”, a mai indicat comunicatul citat.

Aflat sâmbăta trecută la Riad, Saad Hariri, un protejat al Arabiei Saudite, și-a anunțat demisia din funcția de premier și a acuzat mișcarea șiită libaneză Hezbollah și aliatul său iranian că ‘sugrumă’ Libanul.

În ultimele zile s-au multiplicat întrebările despre libertatea de mișcare a lui Hariri. Potrivit grupării șiite Hezbollah, Saad Hariri, care deține și cetățenia saudită, ar fi în ‘detenție’ în Arabia Saudită. Însă conform Franței, el este ‘liber să se deplaseze’ în Arabia Saudită.

În ceea ce-l privește, președintele libanez Michel Aoun a anunțat că va accepta sau va respinge demisia lui Hariri numai după ce acesta revine în țară.

Demisia premierului Saad Hariri a survenit într-o perioadă de tensionare a relațiilor între puterile regionale Arabia Saudită și Iran, care susțin părți beligerante diferite în mai multe conflicte din Orientul Mijlociu.

Libanul a fost scena unui război civil între anii 1975 și 1990 și implicat într-un conflict cu vecinul său de la sud, Israel, în 2006.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dosarul Epstein face o victimă in Europa la nivel înalt

    Fostul ministru slovac de externe, Miroslav Lajčak, a anunțat...

    AstraZeneca, investiții de 15 miliarde de dolari in China

    China a devenit un contribuitor cheie în domeniul inovației...

    Mii de persoane in stradă la Miercurea Ciuc împotriva creșterii taxelor

    Mii de persoane au participat, sâmbătă, la Miercurea-Ciuc, la...

    Jeffrey Sachs: Europa se autodistruge

    Țările europene se îndreaptă spre declin prin interzicerea gazului...

    Cină de taină la Bruxelles împotriva lui Trump

    Liderii europeni au pus la cale un plan secret...

    Ministru chinez, anchetat

    Comisia Centrală pentru Inspecția Disciplinarii din China a anunțat...

    MOL mută in Libia

    Grupul MOL a încheiat un nou parteneriat strategic cu...

    Articole relationate

    Categorii populare