spot_img
miercuri, 14 ianuarie, 2026
-3.3 C
București

Ciolacu: Legislaţia în materia dezvoltatorilor imobiliari urmează să fie modificată

Prim-ministrul Marcel Ciolacu, preşedintele PSD, a declarat că legislaţia în materia dezvoltatorilor imobiliari urmează să fie modificată, astfel încât situaţii de genul celei în urma căreia deputatul social-democrat Laura Vicol şi-a dat demisia din funcţia de preşedinte al Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor să fie, pe viitor, evitate.

El a răspuns astfel, întrebat dacă a discutat cu deputata Laura Vicol, după ce aceasta şi-a depus demisia din funcţia de preşedinte al Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor, urmare a unei anchete jurnalistice care a scos la iveală nereguli legate de promisiunile de vânzare ale unor apartamente dezvoltate de firma Nordis Group.

„Nu am avut nicio discuţie. (…) Am înţeles tot, şi direcţionarea pe care o doriţi, nu am nicio problemă. Nu am văzut nicio modificare legislativă care să o avantajeze pe doamna Vicol în vreo afacere. Dacă dumneavoastră îmi aduceţi această dovadă, vă stau la dispoziţie”, a declarat Marcel Ciolacu.

El a fost întrebat şi cum priveşte ancheta derulată în cazul Nordis. „Cred că şi acolo trebuie intervenit legislativ şi am avut o discuţie cu colegii mei ca astfel de lucruri să nu se mai poată întâmpla”, a afirmat premierul.

„O să vedeţi astăzi, am luat legislaţia şi din Franţa, am luat şi legislaţia din Germania. În momentul acesta au făcut un grup de lucru la Parlament, a făcut domnul Simonis, şi o să vină dânşii cu o propunere legislativă, ceea ce mi se pare foarte corect. Eu nu sunt judecător, nu sunt procuror, dar, cu adevărat, cele sesizate nu trebuie să se mai întâmple şi cel mai uşor modifici legea. În Franţa, de exemplu, nu ai voie să percepi un avans mai mare de 10% la un bloc, la nişte locuinţe, la spaţii locative pe care nu le-ai construit. Sau se merge pe sistemul de asigurare, ni se pare normal să modificăm legislaţia în acest sens”, a declarat Ciolacu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Franța, scandal cu Germania pe cumpărarea de arme americane pentru Ucraina

    Franța încearcă să împiedice Ucraina să achiziționeze arme din...

    Scandal cu percheziții cu deputați cumpărați in Ucraina

    Liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme este...

    Bolo dă atacul la cooperativele agricole

    Facilitățile fiscale acordate cooperativelor agricole prin legea destinată acestora...

    52 miliarde de euro, necesarul de finanţare total al României în 2026

    Guvernul estimează că se va împrumuta cu cel puţin...

    Zelenski, nervos că europenii nu au plătit armele americane pentru Ucraina

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat probleme legate de...

    3 țări din Golf cer Americii să nu atace Iranul: DESPRE CE PERICOLE AVERTIZEAZĂ

    Arabia Saudită, Omanul și Qatarul încearcă să influențeze Statele...

    Bolo dă atacul și la universități

    Premierul Ilie Bolojan, care tocmai ce a preluat interimar funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare