spot_img
joi, 15 ianuarie, 2026
-0.5 C
București

Ciolacu: Hotărârea CCR pare, la prima vedere, în lipsa unei motivări, disproporţionată în raport cu principiul democratic fundamental de a alege şi de a fi ales. CCR trebuie să prezinte rapid motivarea

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, candidat la Preşedinţie, a comentat duminică scoaterea Dianei Şoşoacă din cursa pentru Cotroceni printr-o decizie definitivă a Curţii Constituţionale, afirmând că hotărârea CCR pare, la prima vedere, în lipsa unei motivări, disproporţionată în raport cu principiul democratic fundamental de a alege şi de a fi ales, apreciind că CCR trebuie să prezinte rapid motivarea.

”Hotărârea CCR în cazul doamnei Diana Şoşoacă pare la prima vedere, în lipsa unei motivări, disproporţionată în raport cu principiul democratic fundamental de a alege şi de a fi ales.

Rolul principal al CCR este de a apăra candidaţii şi dreptul lor de a fi aleşi, nu de a fi o barieră pentru participarea lor în alegeri. Voi susţine întotdeauna că funcţiile trebuie câştigate la urne prin vot popular, pentru că aceasta este esenţa democraţiei”, scrie Ciolacu.

El consideră că r că CCR trebuie să prezinte rapid motivarea care a stat la baza acestei hotărâri şi aceasta să conţină argumente legale şi constituţionale puternice.

”Altfel, vorbim de o vulnerabilitate a sistemului democratic din România care va impune o discuţie serioasă în societate cu privire la necesitatea unei ample reforme a Curţii Constituţionale”, afirmă Ciolacu.

Curtea Constituţională a anunţat sâmbătă seară, într-un comunicat oficial, că, în urma deliberărilor, cu majoritate de voturi, a admis contestaţiile formulate de Amalia Bellantoni şi de Mihai Gheorghe Ursa şi a anulat Decizia Biroului Electoral Central nr.18/D din 3 octombrie 2024 privind înregistrarea candidaturii şi a semnului electoral ale Dianei Iovanovici-Şoşoacă la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2024. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Canada mută cu China

    În timpul vizitei la Beijing a premierului canadian Mark...

    Politico: Probleme mari cu dosarul lui Maduro

    Parchetul federal al SUA va întâmpina dificultăți în a...

    „Misiunea” militară aliată in Groenlanda: Un ofițer britanic, un olandez

    Regatul Unit a trimis un singur ofițer în Groenlanda,...

    Un înalt oficial al Comisiei Europene lucra in secret din 2019 pentru coordonarea opoziției anti Orbán

    Documentele recent divulgate dovedesc că Bruxelles-ul se amestecă în...

    Serviciul de Transport Voluntari îl pune la punct pe Ciucu

    În urma declarațiilor publice recente ale primarului general Ciprian Ciucu, despre cheltuieli serviciului de transport public, Serviciul de Transport Voluntari consideră necesare următoarele clarificări, pentru o corectă informare a opiniei publice: Transmitem, din start, că nu Compania de Transport dinOrașul Voluntari...

    Americanii susțin că liderii iranieni scot in aceste zile din țară zeci de milioane de dolari

    Autoritățile americane monitorizează modul în care oficialii iranieni își...

    Articole relationate

    Categorii populare