vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportCFR Cluj a câștigat Cupa României după ce a fost condusă cu...

CFR Cluj a câștigat Cupa României după ce a fost condusă cu 0-2 de Dinamo

-

CFR Cluj a câștigat cu 7-6 miercuri seară Cupa României la fotbal la penaltiuri după ce la finalul primei reprize era condusă de Dinamo cu 2-0.

Dinamo a deschis scorul prin Eddy Harlem Gnohere (23), din penalty, după ce atacantul francez a fost faultat în careu de Andrei Mureșan. Gnohere i-a dedicat golul fostului său coleg Patrick Ekeng, decedat în data de 6 mai.

Dinamo și-a majorat avantajul prin Erik Bicfalvi, în min. 35, cu o lovitură de cap din 6 metri, după centrarea lui Romario Kortzorg.

CFR a marcat imediat după pauză, prin spaniolul Juan Carlos Real Ruiz, cu un șut din afara careului (47).

CFR a egalat prin Cristian Lopez, cu o lovitură de cap (89), din centrarea lui Vitor Bruno, și meciul a ajuns în prelungiri.