spot_img
luni, 29 decembrie, 2025
-0.8 C
București
spot_img

Cehia și Slovacia vor declara starea de urgență

Slovacia şi Republica Cehă vor declara fiecare starea de urgenţă în această săptămână pentru a lupta împotriva pandemiei de COVID-19, au anunţat, luni, separat premierii celor două ţări care au înregistrat o puternică recrudescenţă a cazurilor de contaminare, notează AFP conform Agerpres.

Situaţia este extrem de gravă şi consider că trebuie să adoptăm măsuri foarte radicale şi foarte îndrăzneţe”, a declarat şeful guvernului slovac, Igor Matovic, la finalul unei reuniuni a celulei de criză din ţara sa.

Măsura ar urma să fie adoptată de guvern miercuri şi ar fi a doua de acest gen de la începutul pandemiei.

La rândul său, premierul ceh, Andrej Babis, a anunţat o reuniune extraordinară a guvernului său miercuri, de asemenea, pentru a aproba starea de urgenţă.

Potrivit restricţiilor luate în considerare de guvernul slovac, toate evenimentele sportive, culturale şi serviciile religioase vor fi interzise cu începere de la 1 octombrie.

Căsătoriile şi înmormântările vor fi autorizate numai dacă toţi participanţii fac dovada testului negativ la coronavirus.

Restaurantele, barurile şi cafenelele vor închide la orele 22.00, iar persoanele care nu locuiesc împreună şi doresc să se apropie la mai puţin de 2 metri, în exterior, vor fi obligate să poarte mască.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump anunță că Rusia va da energie Ucrainei la prețuri mici

    Rusia va ajuta la reconstrucția Ucrainei, a anunțat președintele...

    Ucrainienii nervoși după ce Trump l-a sunat pe Putin

    Convorbirea telefonică a președintelui american Donald Trump cu președintele...

    Mărturiile biografului lui Zelenski despre cearta acestuia cu Trump

    Întâlnirea din februarie de la Casa Albă dintre președinții...

    Sprijinul sârbilor pentru aderarea la UE s-a prăbușit

    Sprijinul populației Serbiei pentru aderarea țării la Uniunea Europeană...

    Articole relationate

    Categorii populare