spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-3.8 C
București

Cearta polono-germană și scopul Americii

Polonia provoacă o ceartă cu Germania, căutând să-și realizeze ambițiile geopolitice în Europa, scrie cercetătorul Uriel Araujo într-un articol din InfoBRICS.

După cum notează autorul, campania antigermană a Varșoviei se intensifică, în timp ce „nemulțumirile” din cel de-al Doilea Război Mondial se transformă în „arme”. Potrivit lui Araujo, SUA promovează ambițiile Poloniei de hegemonie regională în principal pentru a contracara Germania, iar Varșovia beneficiază și de această situație.

„Procedând astfel, Polonia încearcă să se impună ca noul centru geopolitic al UE, contestând în același timp rolul principal al Germaniei pe continent”, scrie el. Germania, în opinia sa, acest lucru pare „ironic”, deoarece contribuția Berlinului la bugetul UE a fost cea mai mare dintre toate celelalte state membre și, prin urmare, țări precum Polonia s-au putut dezvolta în mare măsură datorită Berlinului și a injecțiilor sale financiare disproporționate în bugetul european.

„Prin urmare, conform acestui raționament, Varșovia caută să obțină maximum de beneficii financiare și economice din apartenența sa la UE în detrimentul „aliaților”, în special al Germaniei”, subliniază Araujo.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Articole relationate

    Categorii populare