spot_img
sâmbătă, 21 februarie, 2026
-2 C
București

CATASTROFA DIN VIENA: Românii au ajutat

Sâmbătă, la Viena, în sectorul 11, a izbucnit un incendiu într-un complex rezidențial pe Simmeringer Haupstraße. Lucrările de stingere au durat aproximativ zece ore. Abia la 9:45 pm, a fost dat “incendiu stins complet”. Până la 370 de locuitori din 190 unități rezidențiale au fost afectați de incendiu. ”O adevărată catastrofă” au titrat ziarele vieneze și cetățenii intervievați la televiziunile naționale. De această dată, românii au dat o mână de ajutor, aducând forțelor de ordine, militarilor și pompierilor circa 200 de porții de mâncare, de la un eveniment organizat în fața bisericii românești din Simmering, scrie Ziarul Românesc din Viena.

Ideea i-a aparținut consilierei române de la SPO (partidul socialist austriac) Ramona Miletic, care, alături de vicepreședintele CJ Maramureș, Doru Ioan Dăncuș, și viceprimarul sectorului 11, Thomas Steinhart, au dus oamenilor mâncare.

Duminică, în fața bisericii ortodoxe române ”Învierea Domnului”, situată pe Simmeringer Hauptstraße, nr. 161, a avut loc evenimentul ”Poarta Maramureșeană”, organizat de CJ Maramureș, cu ocazia Zilei Europei, și primăria sectorului 11 din Viena, reprezentată de consiliera Ramona Miletic. Au fost prezenți sute de români și austrieci, care au gustat din bucatele tradiționale maramureșene, au ascultat muzica populară românească și au asistat la dansuri populare.

Prezente la eveniment, autoritățile locale austriece și reprezentanți ai CJ Maramureș. S-a discutat mult despre zona Maramureșului, despre frumusețile regiunii, despre România, dar unul dintre subiectele importante a fost catastrofa din sectorul 11, un incendiu care a afectat 190 de apartamente și aproape 400 de cetățeni.

Ramona Miletic, consiler român la Primăria sect. 11 din Viena a propus ca o parte din mâncarea pregătită de maramureșeni să fie donată cetățenilor afectați de incendiu. Lucru care a fost imediat acceptat de organizatori.

Prezent la eveniment a fost și viceprimarul Thomas Steinhart, care, alături de voluntari au dus circa 200 de porții de mancare pregătite din bucate tradiționale (fasole cu carne, sarmale, placinte, etc) pregătite pentru eveniment.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Americanii nu consideră „întâlnire oficială” discuția Rubio-Nicușor cu șapca in mână

    Ghinion nicușoresc..... Conform siteului oficial al Departamentului de stat...

    Zelenski: Americanii ne cer să ne retragem din Donbas

    Statele Unite, la fel ca Rusia, cer retragerea forțelor...

    Neue Zürcher Zeitung: Trump, Putin și o mulțime de pitici

    Ziarul elvețian Neue Zürcher Zeitung i-a înfățișat pe președinții Rusiei și...

    Curțile de Apel îi cer lui Nicușor să nu promulge legea privind pensiile magistraților

    Curţile de Apel din România îi solicită preşedintelui Nicuşor...

    Curtea Supremă anulează taxele globale impuse de Trump

    Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii din Washington,...

    Articole relationate

    Categorii populare