Cap de listă al partidului lui Viktor Orbán la europarlamentare, fost ministru al Justiției, se retrage din viață publică după scandalul Pedofilul

Fostul ministru ungar al justiţiei, Judit Varga, se retrage din viaţa publică, renunţă la mandatul său din Parlamentul Ungariei şi la poziţia sa de cap de listă pentru alegerile pentru Parlamentul European. Politicianul a anunţat decizia sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, ca răspuns la demisia preşedintelui ungar Katalin Novák.

De la schimbarea regimului încoace, pentru ca o decizie de graţiere individuală a preşedintelui să fie valabilă este nevoie ca ministrul justiţiei să contrasemneze, a scris Judit Varga.

„Eu am continuat practica de mai bine de 25 de ani potrivit căreia ministrul justiţiei ia la cunoştinţă decizia de graţiere a preşedintelui”, a afirmat politicianul.

Judit Varga a adăugat că îşi asumă responsabilitatea politică pentru contrasemnarea deciziei preşedintelui Ungariei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful Centrului Antiterorist al Americii demisionează din cauza războiului din Iran

    Joe Kent, directorul Centrului Național Antiterorist (NCC) al SUA,...

    Consilierii lui Macron, umiliți la Kremlin: Duceți-vă la dracu!

    Consilierii președintelui Franței, Emmanuel Bonn și Bertrand Buchwalter, s-au...

    Suporterii CFR Cluj s-au răzbunat pe WC-uri: VANDALI

    Imagini revoltătoare au fost surprinse după derby-ul dintre Universitatea Cluj și CFR...

    Fost ambasador american specialist in Orientul Mijlociu: Am transformat totul într-un haos complet

    Statele Unite nu au reușit să construiască instituții statale...

    Emisarul lui Trump i-a dat mesaje ministrului de externe iranian

    Canalul direct de comunicare dintre trimisul special al Statelor...

    Rusia mută cu uraniul in Africa

    Rusia și-a exprimat interesul de a participa la proiectul...

    Articole relationate

    Categorii populare