spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.3 C
București

Bulgaria nu va expulza diplomați ruși

Bulgaria nu va expulza diplomaţi ruşi ca răspuns la atacul cu un agent neurotoxic asupra unui fost dublu agent rus în Marea Britanie, pentru care guvernul de la Londra a acuzat Moscova, a declarat vineri premierul Boiko Borisov, potrivit Reuters.

Borisov a spus că Bulgaria, care deţine în prezent preşedinţia rotativă a Consiliului UE, trebuie să menţină deschis dialogul cu Rusia, în contextul escaladării tensiunilor dintre Occident şi Moscova după otrăvirea fostului dublu spion rus Serghei Skripal şi a fiicei sale la 4 martie.

După acest caz, considerat a fi primul cunoscut în care se foloseşte un astfel de agent neurotoxic pe teritoriul european după Al Doilea Război Mondial, majoritatea ţărilor din UE şi din NATO, inclusiv SUA, au expulzat diplomaţi ruşi.

Unele ţări membre ale blocului comunitar, cum ar fi Grecia, Cipru, Portugalia, Slovenia şi Austria, nu s-au alăturat, totuşi, acestei acţiuni coordonate.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Prietenul lui Zele cu wc-urile de aur găsit in Israel

    Jurnaliștii l-au găsit pe omul de afaceri ucraineanTimur Mindich...

    92% dintre maghiarii din Transilvania au încredere in Viktor Orbán

    În rândul maghiarilor din Transilvania, Viktor Orbán este cel...

    Articole relationate

    Categorii populare