Budapesta continuă disputa cu Bratislava: Ministrul slovac de externe crede în livrările de armament

Ministrul slovac de externe crede în livrările de armament şi ar avea dreptate dacă ar exista o soluţie la acest conflict pe câmpul de luptă, dar nu există, a declarat, luni, Tamás Menczer, secretar de stat pentru relaţii bilaterale din cadrul Ministerului Ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, pentru agenţia ungară de presă MTI.

Pe câmpul de luptă este doar moarte, nu există nicio soluţie. De aceea, în loc de arme ar trebui să luăm o decizie privind pacea, a declarat Tamás Menczer.

Este adevărat că această decizie trebuie să fie luată şi la Moscova, dar şi la Washington. Bruxelles va urma exemplul celui din urmă, a adăugat politicianul.

Acesta a subliniat că poziţia Guvernului ungar rămâne neschimbată: în Ucraina trebuie adusă pacea, nu armele.

Duminică, într-o postare pe pagina sa de Facebook, Tamás Menczer a pus întrebarea: dacă în următorii 4 ani nu va fi război, de ce ar trebui finanţate livrările de armament? Deoarece, la ultima lor reuniune, miniştrii de externe ai UE au discutat o propunere ca în următorii 4 ani să se cheltuiască anual 5 miliarde de euro pentru a finanţa livrările de armament către Ucraina.

Anterior, ministrul slovac de externe, Miroslav Wlachovsky, a scris printre altele, pe reţelele de socializare, că “războiul s-ar putea încheia mâine. Problema nu este UE, ci Rusia”. Ulterior, acesta a scris că speră că este clar cine este agresorul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Jaful secolului de la Cadastru și sumele cheltuite de SRI, STS și DNSC pe cybersecurity

    România trece printr-o situaţie fără precedent: de aproape două...

    Biden jr: Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor

    Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor,...

    Fostă purtătoare de cuvânt a lui Zelenski: Suferim pierderi uriașe

    Ucraina suferă pierderi uriașe din cauza escaladării conflictului, a...

    Feribotul intre România și Serbia de la Moldova Nouă funcționează din nou și oferă si excursii de grup

    După suspendarea temporară a traversărilor din primăvară, feribotul Baziaș...

    Articole relationate

    Categorii populare