Bibi anunță uciderea şefului serviciilor secrete ale Gărzii Revoluţiei iraniene, Mohamad Kazemi, şi a adjunctului acestuia, Hassan Mohaqeq

Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a anunţat duminică uciderea şefului serviciilor secrete ale Gărzii Revoluţiei iraniene, Mohamad Kazemi, şi a adjunctului acestuia, Hassan Mohaqeq, la Teheran, transmit AFP şi EFE.

‘Acum câteva momente i-am prins pe șeful serviciilor de informații și pe adjunctul său la Teheran, pentru că acum piloții noștri sunt deasupra cerului (orașului) și atacăm situri militare și nucleare’, a declarat Netanyahu într-un interviu acordat Fox News.

‘Am distrus principala instalație de la Natanz. Este principala uzină de îmbogățire (a uraniului)’, a declarat Benjamin Netanyahu.

Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a declarat vineri că partea supraterană a uzinei pilot de îmbogățire a uraniului Natanz a fost distrusă de loviturile israeliene.


Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski acuză că Parlamentul vrea să creeze haos

    Vladimir Zelenski a cerut „neutralizarea” forțelor politice care ar...

    Șeful de cabinet al lui Zelenski: Suntem aproape de un acord cu Rusia

    Șeful de cabinet al președintelui Ucrainei și principalul negociator...

    Previziunile profesorului John Mearsheimer privind războiul din Iran

    Operațiunea americano-israeliană împotriva Iranului s-a transformat într-un război de...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Disperarea și strigătele de durere ale ”oamenilor noi”

    de Adriana Stoicescu, judecător O banală opinie Numirea procurorilor șefi este...

    Cum au afectat atacurile iraniene producția saudiților de petrol

    Mai multe instalații de combustibil și energie din Arabia...

    Eminența cenușie a lui Putin e in SUA pentru negocieri pe Ucraina și afacerile ruso-americane

    Kirill Dmitriev, reprezentantul special al președintelui rus pentru investiții...

    Articole relationate

    Categorii populare