spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-4 C
București

Au dispărut probe din dosarul lui Dincă: CE TREABĂ ARE FBI?

Jurnalistul Ion Spânu a povestit, miercuri seara, la cristoiuTv, un amănunt din celebrul dosar al lui Gheorghe Dincă, care l-a uimit și pe Ion Cristoiu.
„Astăzi, la Tribunalul Slatina judecătorul de Cameră preliminară a decis să trimită dosarul în instanță. O decizie, în opinia mea aberantă, pentru că, la termenul trecut, avocata familiei Melencu, Carmen Ogășanu, a depus o solicitare: Să se dea CD-urile care lipseau din dosar. La dosar au rămas trei plicuri goale. Nu mai erau CD-urile și acolo erau toate datele referitoare la supravegherea telefoanelor lui Dincă. Judecătorul trebuie să judece pe fond pe trei plicuri goale. Avocata a făcut o cerere, că poate s-au pierdut, să le pună la loc, nicio problemă. Astăzi i s-a comunicat oficial că nu sunt. Cum să judeci fără trei probe cheie? Sunt convorbirile lui Dincă imediat după răpirea Luizei, înainte de dispariția Alexandrei. Dacă au dispărut cu intenție, e clar că voiau să ascundă acest lucru: că Dincă era supravegheat de către organe înainte de dispariția Alexandrei. Deci, când fata a dat telefon la 112, ei puteau să se ducă în secunda doi acolo. Acum, desigur se nasc foarte multe suspiciuni”, a explicat jurnalistul care, de aproape un an se ocupă de investigarea dispariției celor două fete, Alexandra și Luiza.

Ion Spânu a spus că în momentul în care a dat de un document și-a pus semne de întrebare: „Eu am descoperit, într-o declarație a șefului DIICOT de atunci că în 26 iulie, adică a doua zi după dispariția Alexandrei, a cerut o comisie rogatorie cu SUA, cu FBI. Eu am zis că nu înțeleg care e treaba. Un cetățean român omoară un cetățean român. Ce treabă are FBI? Acolo a fost marele semn de întrebare. Ce caută FBI într-o anchetă din România? Sigur, aproape de Caracal este Deveselu, punct de interes maxim”.

INTEGRAL INTERVIUL LUI ION CRISTOIU CU ION SPÂNU:

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare