spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
1.3 C
București

Anticorupția ucraineană dă atacul la familia conducătoare a lui Zelenski din Odesa

Familia Didenko, unde soțul prezidează Consiliul Regional Odesa, iar soția este membră a Radei Supreme, este suspectată că a ascuns 8 milioane de grivne în declarația lor de avere. Împotriva lor a fost intentat un proces prin care se solicită confiscarea a aproape 5 milioane de grivne în beneficiul statului.

Seful consiliului regional și soția sa, membră a actualei Rade Supreme, sunt suspectați că au ascuns 8 milioane de grivne (aproximativ 192.000 de dolari) în declarațiile lor de avere, relatează Biroul Național Anticorupție (NABU).

Potrivit unor surse de la RBC Ucraina și Suspilne, cei doi sunt președintele Consiliului Regional Odessa, Grigori Didenko, care deține funcția din 2020, și soția sa, Iulia Didenko (partidul Slujitorul Poporulu al lui Zelenskii).

„Conform anchetei, oficialul și deputatul nu au declarat în declarațiile lor anuale de avere pentru perioada 2021–2023 active în valoare de peste 8 milioane de grivne. În plus, pe baza materialelor NABU, un procuror din cadrul Parchetului Specializat Anticorupție a intentat un proces prin care solicită declararea nefondată a activelor cuplului, în valoare totală de aproape 5 milioane de grivne, astfel încât acestea să poată fi recuperate de către stat”, se arată în comunicat.

Didenko a folosit 5 milioane de grivne (120.000 de dolari) pentru a cumpăra apartamente și două mașini Audi SQ8 (2021 și 2024) în perioada 2021–2024, fără a avea surse de venit confirmate.




















Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare