spot_img
vineri, 27 februarie, 2026
-0.2 C
București

Americanii au tăiat armele pentru Ucraina

Deputatul Radei Supreme, Goncarenko confirmă că SUA au încetat să vândă arme Ucrainei

Informația potrivit căreia Statele Unite au încetat să mai vândă arme Ucrainei este veridică, a scris pe canalul său de pe rețeaua Telegram deputatul ucrainean Aleksei Gonciarenko, relatează Gazeta.ru.

„Declarația de ieri a lui Roman Kostenko este absolut veridică. Îmi confirmă acest lucru companii americane”, a subliniat politicianul ucrainean.

Anterior, șeful Comisiei de Apărare al Radei, Roman Kostenko, a declarat că Statele Unite au încetat să mai vândă arme Ucrainei.

Fostul șef adjunct al Statului Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei, Igor Romanenko, a declarat într-un interviu pentru ziarul francez Le Monde că Ucraina nu va rezista mai mult de șase luni în conflictul cu Rusia fără ajutorul Statelor Unite. În același timp, el a subliniat că „Europa nu poate înlocui ajutorul american”. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Miami Herald: Oamenii lui Rubio s-au întâlnit cu nepotul lui Raul Castro

    Oficiali americani apropiați secretarului de stat american Marco Rubio...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Gigel de la Sculărie

    de Adriana Stoicescu, judecător Se propagă cu repeziciune o nouă...

    Banca Națională spune de ce a prognozat inexact inflația

    Banca Națională a României a prognozat o inflație mult...

    Unul din ultimele combinate chimice in criză. Guvernul nu gândește un plan pentru industrie. 7000 de disponibilizați

    Chimcomplex Borzești, combinat de produse chimice, anunță rezultatele financiare...

    Articole relationate

    Categorii populare