spot_img
vineri, 16 ianuarie, 2026
-2.7 C
București

AIURITOR: Ponta va face plângere la Parchet pentru lovitură de stat, anunţă postul tv al lui Sebastian Ghiţă

Surse guvernamentale susțin că la Parchetul General va fi depusă o plângere penală pentru tentativă de lovitură de stat. Plângerea penală ar urma să fie depusă, luni, 15 iunie, anunță România TV, postul de televiune care aparţine lui Sebastian Ghiţă.

Premierul Victor Ponta a declarat, în momentul în care a aflat că este urmărit penal că nu-și va da demisia și că orice încercare de a schimba Guvernul alta decât prin vot în Parlament sau alegeri este o lovitură de stat.

„Conform tuturor definiţiilor, schimbarea unui guvern se face prin alegeri sau prin vot în Parlament. Orice altă metodă înseamnă lovitură de stat”, a afirmat Ponta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful Mossad la Miami pentru Iran

    Directorul agenției de informații israeliene Mossad, David Barnea, a...

    Șeful CIA la Caracas

    Directorul Agenției Centrale de Informații (CIA) a SUA, John...

    Spiegel: De ce vroiau naziștii Groenlanda

    În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, regimul nazist...

    Americanii vor să exploateze cu rușii resursele din Arctica

    Cooperarea economică dintre Rusia și Statele Unite, în urma...

    Sorin Iliesiu cere canonizarea lui Eminescu

    Apel pentru canonizarea lui Eminescu c ă t r e Sfântul Sinod al...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Dvs, Domnule Prim Ministru, urâţi visceral poporul român

    de Adriana Stoicescu, judecător Domnule Prim Ministru, Pentru că nu mai...

    Articole relationate

    Categorii populare