Costel Vînătoru va fi repus în funcția de șef al Băncii de Gene

Preşedintele filialei PNL Buzău, deputatul Cristinel Romanescu, a declarat, luni, că a discutat cu ministrul Agriculturii, Adrian Oros, şi s-a stabilit repunerea cercetătorului Costel Vînătoru în funcţia de director al Băncii de resurse genetice vegetale de la Buzău.

„În urma discuţiilor cu ministrul Oros s-a stabilit că cercetătorul Costel Vînătoru va redeveni director la Banca de Gene Buzău. Am discutat în mai multe rânduri cu ministrul Agriculturii despre această soluţie ca fiind ce mai bună pentru instituţia buzoiană”, afirmă deputatul Cristinel Romanescu, într-o postare pe Facebook.

În urmă cu aproape două săptămâni, cercetătorul Costel Vînătoru a fost eliberat din funcţia de director al Băncii de gene din Buzău printr-un ordin al ministrului Agriculturii.

În jur de 500 persoane au participat în urmă cu o săptămână, în centrul municipiului Buzău, la un miting de protest faţă de demiterea cercetătorului Costel Vînătoru. El a declarat pentru AGERPRES că doreşte să se întoarcă la conducerea Băncii de gene pentru a pune la punct acest proiect la care lucrează de aproape patru decenii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Economia Coreei de Nord a crescut pentru al treilea an consecutiv

    Sub conducerea lui Kim Jong-un, economia Coreei de Nord...

    Cea mai mare investiție in drumuri in Mureș: La Sovata

    Consiliul Județean Mureș a semnat contractul de finanțare pentru...

    Cel puțin 5 sinucideri la Comandamentul cibernetic al SUA

    Cel puțin cinci sinucideri au fost înregistrate într-o lună...

    Un nou scandal cu inteligența artificială: Meta a piratat o altă companiei

    Meta a anunțat miercuri că unul dintre modelele sale...

    Piața Mircea din Drobeta Turnu Severin își schimbă fața

    Comercianții din primul tronson al Pieței Mircea din Drobeta-Turnu...

    Articole relationate

    Categorii populare