Liderul grupului UDMR din Camera Deputaţilor: Șefia Camerei e deschisă deoarece nu mai există o majoritate clară

Liderul grupului UDMR din Camera Deputaţilor, Korodi Attila, a declarat luni, într-o conferinţă de presă, că cea mai importantă dezbatere pe termen scurt va fi legată de preşedinţia Camerei Deputaţilor, iar opţiunea este deschisă pentru toate forţele politice, întrucât nu există o majoritate foarte clară în acest for şi nimeni nu este favorit pentru această funcţie.

„Primul pas care va fi făcut şi este legat şi de deciziile de astăzi, probabil că în perioada imediat următoare se va alege o nouă conducere a Camerei Deputaţilor, vorbim de preşedintele Camerei Deputaţilor. Ceea ce spunem foarte clar, din calculele noastre, pentru toate forţele politice, opţiunea de a avea un preşedinte este deschisă, nu vedem o majoritate foarte clară în Camera Deputaţilor care să poată defini preşedintele Camerei, aşa că va fi, probabil, cea mai importantă dezbatere pe o perioadă scurtă”, a declarat Korodi Attila.

Întrebat dacă UDMR ţinteşte şefia Camerei Deputaţilor, acesta a spus că încă nu s-a discutat acest aspect, dar teoretic orice este posibil.

„Nu am discutat în grupul parlamentar UDMR în Camera Deputaţilor, pentru că nu am avut ocazia, mâine o vom face, dar teoretic este posibil. Important este că nimeni nu mai este favorit în Camera Deputaţilor, la ora actuală, pentru fotoliul de preşedinte”, a spus Korodi.

Despre votarea unei eventuale moţiuni de cenzură sau susţinerea unei alte majorităţi parlamentare, deputatul UDMR a spus că este prea devreme să se pronunţe, concluziile urmând să fie trase, cel mai probabil, în această săptămână, în Consiliul Permanent UDMR.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandalul liceului românesc din Odesa

    Părinții elevilor, consiliul elevilor, cadrele didactice și locuitorii din...

    Vicepremierul rus recunoaște in premiera crizs combustibililor din Rusia

    Piața combustibililor din Rusia se confruntă cu o penurie,...

    Șeful Administrației Militare din Kiev: Primarul Capitalei uzurpă Puterea

    Primarul orașului Kiev, Vitali Klitschko, uzurpă puterea prin eliminarea...

    Un tricou bun în garderoba masculină: confort, croială și detalii care contează

    În garderoba unui bărbat, există piese care par simple...

    Criza cluburilor de noapte olandeze

    Viața de noapte din Olanda se confruntă cu dificultăți...

    Șeful ANOFM, omul promovat de Bolojan, cu un trecut controversat în afaceri. Litigii, datorii și școala vieții

    Numirea liberalului Adrian Zvîncă la conducerea Agenției Naționale pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare