spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-5.3 C
București

May amenințată din propriul partid: DEMISIE sau REVOLTĂ

Un membru important din partidul Conservator al premierului Theresa May îi va comunica acesteia în următoarele zile să părăsească funcţia până în iunie sau, în caz contrar, se va confrunta cu o nouă încercare a parlamentarilor de a o înlătura, potrivit Sunday Times, transmite dpa.

Graham Brady, preşedintele influentei Comisii 1922 (grupul parlamentar al partidului Conservator din Camera Comunelor), ar urma să îi comunice premierului Theresa May că 70% din parlamentarii conservatori doresc ca premierul să îşi dea demisia pentru modul în care a gestionat dosarul Brexit.

Premierul Theresa May a supravieţuit unui vot de încredere în luna decembrie şi, conform regulilor de partid, nu pot fi contestată din nou timp de un an. Cu toate acestea, circulă zvonuri conform cărora conservatorii ar putea schimba regulile pentru a permite o nouă contestare a şefului executivului.

În partidul premierului britanic continuă să existe nemulţumiri pe scară largă în legătură cu modul în care a fost gestionat Brexitul, iniţial programat pentru 29 martie, amânat într-o primă fază până pe 12 aprilie şi ultima oară până pe 31 octombrie, deoarece Theresa May nu a reuşit să obţină votul parlamentarilor britanici asupra acordului negociat cu Bruxelles-ul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii vor negocia cu iranienii in Turcia

    Administrația președintelui american Donald Trump a comunicat autorităților iraniene,...

    Cei mai bogați ruși au făcut doar in ianuarie 19 miliarde de dolari

    Averea totală a celor mai bogați oameni de afaceri...

    Epstein și „fetele frumoase” din Moldova

    Dosarele legate de cazul finanțatorului Jeffrey Epstein au inclus...

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Articole relationate

    Categorii populare