Bătălia pentru Putere de la Teheran și demisia ministrului de externe

Disputele dintre partide şi facţiuni în Iran reprezintă ”o otravă ucigaşă” în promovarea politicii externe a ţării, a declarat ministrul de externe iranian Mohammad Javad Zarif într-un interviu, publicat marţi în cotidianul Jomhuri Eslami, la o zi după ce şi-a anunţat demisia, relatează agenţia Reuters conform Agerpres.

USA and Iran

Comentariile lui Zarif sugerează că s-ar putea ca el să fi demisionat la presiunea unor adepţi ai liniei dure care s-au opus rolului său în negocierea unui important acord nuclear în 2015 cu marile puteri.

”Trebuie mai întâi să scoatem politica noastră externă din chestiunile de partid şi de luptă între facţiuni”, a declarat Zarif în interviu. ”Otrava ucigaşă pentru politica externă este ca politica externă să devină o problemă de partid şi de luptă între facţiuni”, a adăugat el.

Preşedintele iranian Hassan Rohani nu a acceptat demisia pe care Zarif a anunţat-o luni pe Instagram.

Potrivit agenţiei Irna, citată de Reuters, Zarif a făcut apel la diplomaţi şi la alţi angajaţi ai Ministerului iranian de Externe să nu plece din instituţie.

”Insist către toţi (…) din Ministerul de Externe şi din reprezentanţe să-şi continue misiunea cu tărie pentru apărarea ţării şi să evite astfel de acţiuni”, a declarat Zarif, reacţionând la informaţiile potrivit cărora angajaţii ministerului ar putea părăsi instituţia după demisia lui.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Trei zile de istorie vie la Drobeta-Turnu Severin. Festivalul Daco-Roman DRUBETA începe pe 5 iunie

    Parcul General Dragalina din Drobeta-Turnu Severin va deveni, între...

    Articole relationate

    Categorii populare