Primirea lui Erdogan în Germania pe covorul roșu provoacă scandal

Comunitatea kurdă din Germania a denunţat luni o ”interdicţie” luată de autorităţile berlineze vizând o manifestaţie planificată la Poarta Brandenburg împotriva vizitei preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan, relatează France Presse conform Agerpres.

Poliţia capitalei germane a asigurat la rândul ei că nu este vorba despre o interdicţie de a manifesta şi s-a referit la festivităţile programate în acelaşi loc câteva zile mai târziu, pe 3 octombrie, pentru ziua naţională a Germaniei.

„Interdicţia” adunării sâmbătă 29 septembrie în faţa Porţii Brandenburg este „un semnal îngrijorător din partea autorităţilor ce limitează dreptul democraţilor în favoarea unui despot”, a declarat Comunitatea kurdă din Germania într-un comunicat.

„O parte din oraş va fi blocată pentru a primi un preşedinte turc care nu este iubit (…) şi i se va aşterne covorul roşu”, a adăugat Ali Ertan Toprak, preşedintele Comunităţii.

Poliţia a respins această versiune, subliniind că „tribunele vor fi deja în construcţie” pentru festivităţile din 3 octombrie, potrivit purtătorului de cuvânt Michael Gassen.

„Aşa că am cerut organizatorului (manifestaţiei) să propună un alt loc, dar el a anulat” mitingul, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Comunitatea kurdă din Germania planifică acum o defilare vineri, 28 septembrie, ziua în care liderul turc va fi la Berlin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germanii investesc masiv in China

    ZF LIFETEC, brandul de siguranță pasivă al ZF, lider...

    Consilierul lui Zelenski: Nu putem recuceri teritoriile pierdute

    Ucraina nu va putea recâștiga controlul asupra teritoriilor pierdute...

    Articole relationate

    Categorii populare