Ce înseamnă verdictul CJUE în cazul Coman-Hamilton?

Statul român este obligat să garanteze drepturile unui cuplu de homosexuali, chiar dacă nu le autorizează acestora căsătoria propriu-zisă. Aşa a decis Curtea de Justiţie a Uniunii Europene, în cazul Adrian Coman–Clai Hamilton, o pereche româno-americană, căsătorită acum câţiva ani în Belgia.

Instanţa a stabilit că un stat membru al Uniunii Europene este obligat să asigure dreptul de rezidenţă unui cuplu gay, neexistând însă şi obligaţia de a autoriza căsătoria în sine.

Avocata celor doi, Iustina Ionescu, explică la RFI ce înseamnă de fapt decizia Curţii de Justiţie a UE: „Hotărârea nu înseamnă că mâine persoane de acelaşi sex se pot căsători în România. Hotărârea înseamnă că persoane de acelaşi sex căsătorite, care au o căsătorie deja încheiată în altă ţară ar trebui să fie recunoscute ca soţi şi pe teritoriul României şi drepturile lor să fie garantate în mod egal şi pe teritoriul României”.

Avocata precizează că „odată ce-ţi muţi reşedinţa dintr-o ţară într-alta, chiar dintr-un oraş într-altul, e nevoie să-ţi închiriezi o locuinţă sau să-ţi cumperi o proprietate, devii plătitor de taxe şi impozite ca rezident în ţara respectivă. Te angajezi şi odată obţinut statutul de salariat, poţi avea tot felul de beneficii pentru familia ta, pentru soţul tău, cum ar fi asigurarea de sănătate. Prin urmare, toate aceste drepturi ar trebui să fie recunoscute în mod egal”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare